Göçün önlenmesinde kooperatifçiliğin rolü
Role of cooperative system in preventing the migration
  1. Tez No: 120584
  2. Yazar: SULTAN ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET GÖÇÜN ÖNLENMESİNDE KOOPERATİFÇİLİĞİN ROLÜ Bu araştırmada, literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada, göç olgusunun önemi ve mahiyeti ile göçün temel nedenleri hakkında araştırma yapılmıştır. Yerel Kalkınma ile yerel kalkınma araçları hakkında bilgi verilerek, kooperatifçiliğin de bir yerel kalkınma aracı olduğu belirtilmiştir. Araştırmada, genel olarak kooperatifçilik tanımı, ilkeleri ve amaçları ortaya konulmuştur. Yerel kalkınma aracı olarak kooperatifçiliğin etkinliği yanında, yerel kalkınma aracı olarak kooperatifçiliğin kullanılması önündeki engelleyici sorunlar ortaya konmuştur. Bu engelleyici sorunların aşılması için yapılması gerekenler belirlenmeye çalışılmıştır. Kooperatiflerin kalkınma sürecine; üretim ekonomisi, sermaye birikimi ve sermayenin tabana yayılması, gelir dağılımı ve istihdam açısından, yerleşim düzeni ve çevre koruması açısından ve kırsal bölgelerin ekonomik ve sosyal yapısını geliştirmeye yönelik katkıları vardır. Kooperatifler, ekonomik kalkınmada özellikle kırsal kesimde kalkınmayı destekleyecek, aynı zamanda sosyal gelişmelerini de sağlayacak en önemli kuruluştur. Bu kuruluş sayesinde kırsal bölge insanı bulunduğu yerde ekonomik ve sosyal açıdan kalkınma sağlayacağından göçe zorlanmayacaktır. Devletin, kooperatifleri yönlendirecek ve demokratik kooperatifçiliği özendirerek toplum kalkınmasının etkili bir aracı yapabilecek düzeyde genel bir kooperatifçilik politikasının oluşturulması zorunludur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ROLE OF COOPERATIVE SYSTEM IN PREVENTING THE MIGRATION In this research, scanning of literature method has been used. In this research, also research has been made concerning the importance of migration fact and nature and basic reasons of migration. By giving information on local development and local development tools, it has been mentioned that cooperative system is a tool for local development. In the research, general definition, principles and objectives of cooperative system, are mentioned. Besides the efficiency of cooperative system, preventive problems, on the way of usage the cooperative system as a tool of local development, have been mentioned. İt has been also tried to define what should be done in order to go beyond these preventive problems. Cooperatives have contribution to production economy, capital accumulation, and extending capital to public, with regards of income distribution, employment, settlement order and protection of environment and development of rural regions with regards of their economical and social structure. Cooperatives are the most significant institutions, which support the development especially in rural area and proving the social development of them. Owing to these institutions, economical and social development of people of rural region will be maintained in where they live, so will not need to migrate. State is under obligation to orientate cooperatives and encourage the democratic cooperative system and to form a general cooperative system policy, which could prove an efficient too level in development of society. TegggS&Z