İl Özel İdaresi hesap planının tekdüzen muhasebe sistemi ile karşılaştırılması
Comparison of province administration and Uniform Accounting System
- Tez No: 120585
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
133 ÖZET Bütün kuruluşların sağlam mali sistemlere, yöntemlere ve bu konuda uzmanlığa gereksinimi olduğu açıktır. İl Özel İdarelerinde; harcamalarla elde edilen hizmetler arasındaki oranın, yani verimliliğinin ortaya konması ve faaliyetlerinin yasal sınırlar içerisinde olduğu gösterebilmek açısından bu birimlerin de sağlam mali yönetim gereksinimi vardır. Bu çalışma ile bir yerel yönetim birimi olan İl Özel İdaresinin, 01.10.1995 gün ve 22421 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve aşamalı olarak yürürlüğe giren“İl Özel İdaresi Bütçe ve Muhasebe Usulü Yönetmeliği”kapsamında yer alan“İl Özel İdaresi Muhasebesinde Kullanılan Hesaplar”m tanıtılması ve“Tekdüzen Muhasebe Sistemi”ile karşılaştırılarak farklılıkların ortaya konması amaçlanmıştır. Nakit esasını benimsemiş ve temel olarak bütçelendirilmiş gelir ve giderin takibini amaç edinmiş olan mevcut İl Özel İdare Muhasebe Sistemi bu amacını gerçekleştirecek bilgilerin yer aldığı mali tabloları üretememektedir. Bu eksikliği gidermek amacıyla İl Özel İdare Hesap Planı TMS ile karşılaştırılmış ve“Muhasebenin Temel Kavramları ve Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri”çerçevesinde ve bu birimlerin özel durumları da gözönüne alınarak İl Özel İdareleri Muhasebe Sisteminde kullanılacak yeni bir“Hesap Planı”önerilmiştir. Bu hesap planı ile mevcut sistemde elde edilemeyen ancak işletmeler hakkında mali bilgileri sunan“bilanço”ve“gelir-gider tablosu”nun il özel idareleri içinde hazırlanmasına imkan sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is obvious that all institutions necessitate strong financial systems, methods and expertise in this subject. In Provincial Special Administrations, there is need of strong financial administration in order to see ratio between expenditures and services provided which is productivity and to see activities are in its legal framework. With this study it is aimed to introduce the“Accounts Used in Provincial Special Administration Accounting”stated in the“Regulation for Provincial Special Administration Budget and Accounting Procedure”published in 22421 double numbered Official Gazette dated to 01.10,1995 and to put forward differences with“Uniform Accounting System”comparatively. In this direction it is examined Provincial Special Administration Accounting Plan compared with Uniform Accounting System and it is proposed a new“Accounting Plan”taking into consideration distinctive position of these units to use for finding solutions within the framework of“Basic Concepts of Accounting and Generally Accepted Accounting Principles”to the problems faced within practice. It is provided with this account plan that is to prepare balance sheet and expenditure-revenue table which is not available in the present system but offerring financial information about enterprises.