Otel işletmelerinde maliyet yönetimi: İstanbul ilinde beş yıldızlı otel işletmelerinde uygulamalar
Cost management in hotel business: Applications in five star hotels in the province of Istanbul
  1. Tez No: 654721
  2. Yazar: OĞUZHAN AKBALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz piyasasında rekabetin artması işletmeler için maliyet ve karlılığı son derece önemli bir hale getirmiştir. Doğru ve güvenilir bir maliyet tablosu işletmeyi başarıya ulaştıracak en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu koşullar altında işletmelerin ayakta kalabilmeleri için iyi bir maliyet yönetimine sahip olmaları gerekmektedir. Hem rekabet hem de ürün çeşitliliği olduğunda geleneksel maliyet yöntemleri gerçeğe yakın ve doğru maliyet hesabı yapmak için yetersiz kalmıştır. Bu nedenle maliyet yöntemlerine yeni yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda bu yöntemler işletmelerin alacakları kararlarda yol gösterici olmaktadır. Özellikle belli dönemlerde ve aynı anda birden fazla hizmeti sunmakta olan otel işletmeciliği için maliyet önemli bir hal almaktadır. Bu nedenle bu çalışmada maliyet sistemlerinden bahsedilerek karmaşık bir yapıya sahip olan beş yıldızlı bir otel işletmeciliğinin Maliyet Raporları kullanılarak maliyet sistemi hakkında bilgiler verilmiş ve öneminden bahsedilmiştir. Çalışmanın amacı, otel işletmeleri için en doğru maliyetleme sistemini bulabilmek için maliyet sistemleri hakkında bilgi edinmektir. Otel işletmelerinde doğru tespit edilen ve sisteme entegre edilerek uygulanan maliyet yöntemi ile optimum karlılık seviyesine ulaşmak mümkün. Sektör içerisindeki üst düzey rekabet ortamında, şehir otelciliğinde odaları pazarlamanın en önemli unsurlarından bir tanesi fiyat paritesi olduğunu göz önüne alırsak, odaları sektör ortalamasından daha düşük fiyattan pazarlayarak rakip otellerden daha fazla kar etmenin yolunu uygulanan doğru maliyetleme sistemi belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing competition in today's market has made cost and profitability extremely important for businesses. Operating a correct and reliable cost table is one of the most important factors that will succeed. Under these conditions, businesses need to have good cost management in order to survive. When both competition and product variety are available, traditional cost methods are inadequate for realistic and accurate cost accounting. For this reason new approaches to costing methods have emerged. At the same time, these methods are guiding the decisions of the enterprises. The cost is especially important for hotel management, which offers more than one service at certain times and at the same time. For this reason, in this study, the cost systems of the five-star hotel management, which has a complicated structure by referring to the cost systems, has been given information about the cost system and its importance has been mentioned. The aim of the work is to get information about cost systems to find the most accurate costing system for hotel management. It is possible to reach the optimum profitability level with the cost method that is correctly determined and integrated into the system in hotel businesses. Considering that one of the most important factors in marketing rooms in city hotel business is price parity in the high-level competitive environment in the sector, the correct costing system applied determines the way to make more profit than competing hotels by marketing the rooms at a lower price than the sector average.