Bir halkla ilişkiler aracı olarak televizyonun popüler kültür oluşumuna etkisi
Television's influence to popular culture formation as a tool of public relations
- Tez No: 120614
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİREL GÖLÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
125 ÖZET“Bir Halkla İlişkiler Aracı Olarak Televizyonun Popüler Kültür Oluşumuna Etkisi”adlı tez; giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Halkla ilişkileri, bir kuruluşun toplumdaki kişiler ve gruplar ile etkileşim içine girerek duyarlı olduğu çevreyi tanıması ve kendini bu çevreye tanıtması olarak tanımladığımızda televizyon bu amacın gerçekleştirilmesinde önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez, halkla ilişkiler ile televizyon arasındaki ilişkiyi göstermek ve televizyonun popüler kültür oluşumuna etkisini görmek amacıyla hazırlandı. Birinci bölüm halkla ilişkiler ve popüler kültür kavramlarına ve halkla ilişkiler ile popüler kültürün ilişkisine ayrıldı. İkinci bölüm televizyonun Türkiye'deki seyrine, popüler kültür oluşumuna etkisine ve halkla ilişkiler açısından önemine, üçüncü bölüm alan araştırmasına ayrıldı. Televizyon günümüzde en çok kullanılan, aynı anda çok sayıda kişiye ulaşabilen bir araç olarak popüler kültürün oluşmasında ve halkla ilişkiler faaliyetlerinin amacına ulaşmasında önemli ve etkilidir.
Özet (Çeviri)
126 SUMMARY The investigation named“tension's influence to popular culture formation as a tool of public relations”comes into existence by entry, three scenes and result Television appears to realize its aim when we describe public relations as if a foundation's interaction by its groups and people in society in which it recognizes sensitive environment and introduces itself to this environment. This investigation has been prepared to indicate the relation between television and public relations and to see that television's effection to formation of popular culture. First chapter has parted for public relations concept and popular culture's concept and relationship between public relations and popular culture. The second chapter has parted for television's progress in Turkey, effect of existence of popular culture and importance about public relations. The third chapter has parted research of area of knowledge. These days, television is much more important because of it is the most useful tool to reach a lot of people in the same time, and on the other hand it is becomes important for public relations and formation of famous culture. r&ZS®^*