Toplumsal kültürün örgüt kültürü ve organizasyon yapısı üzerine etkileri
The Effect of social organization on the organization culture and on the structure of organization
- Tez No: 120630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, toplumsal kültürün örgüt kültürü ve örgüt yapısına olan etkileri Türk Kültürü çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma, başlıca üç bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde genel olarak kültür kavramından ne anlaşılması gerektiği ve oluşumundan bahsedilerek; örgüt kültürü üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde kültürün beş yönetim fonksiyonuna olan etkileri açıklanmış olup;“Hofstede'nin araştırması çerçevesinde kültürel farklılıklar incelenerek bu farklılıkların yönetime olan etkileri Türk Kültürü çerçevesinde ele alınmıştır. Tez kapsamında teorinin sınanması için Ankara'da iki özel banka ”Şekerbank ve Akbank“ üzerinde 100 kişilik bir denek grubunu kapsayan anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın amacı; kültürel farklılıkların örgütleri ne şekilde etkilediğinin belirlenmesidir. İnsani bir oluşum olan kültürün insanların hareket ve davranışları üzerindeki belirleyici rolünün ne olduğu ve bunların örgüt yaşantısına yansıyan yönleri ele alınarak etkin ve verimli bir örgüt yaratmak için kültürel faktörlerin ne derece önemli olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Kültürel farklılıklar Hofstede'nin ”güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, erkeklik-dişilik ve bireycilik-toplulukçuluk“ sınıflandırması çerçevesinde ele alınarak, Türk Kültürü'nün bu sınıflandırma neticesinde yerinin neresi olduğu belirlenmiştir. Genel olarak Türk Kültürü'nün ”yüksek" güç mesafesi ve belirsizlikten kaçınma derecesine sahip, dişi ve toplulukçu nitelikler taşıyan bir kültür olduğu ortaya konulmuştur. Belirlenen bu kültürel niteliklerin örgüt kültürünün ve örgüt yapısının oluşumunda ne derece etkili olduğu anket sonuçlarınca da saptanmış olup, teorinin geçerliliği ispatlanmıştır. Böylece kültürel farklılıkları gözönüne alarak yürütülen örgütsel faaliyetlerin daha başarılı örgütler ortaya çıkaracağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
fon SUMMARY In this study the effect of social organization on the organization culture and on the structure of culture were mentioned around Turkish culture. The study consists of three parts. In the first part it mentioned organization culture by discussing what should be understood from the idea of culture and its creation. In the second part effects on five administration functions of culture and cultural changes were examined around Hofstede's research and the effects of these differences on administration were discussed around Turkish culture. In the thesis contain to test the theory an inquiry which included 100 people was made on two private bank,“Şekerbank and Akbank”. The aim of the study is to define how cultural differences effect the organizations. They tried to imply the role of culture which is a formation of human, on people's behaviours and they explained how important cultural factors to have and active and productive organization by discussing the reflecting parts of culture's roles. The place of Turkish culture is defined by discussing“strength distance avoiding to be indefinite-masculinity-feminine and individuality- supporting community”around classification of Hofstede and- cultural differences. It was brought up that Turkish culture has generaly degree of avoiding to be indefinite and strength distance and features of feminine. How these features are effective on the organization of culture and on the formation of culture was fixed by the results of the inquiry and validity of the theory was fixed too. Consequently planning activities of organization is more successful by taking culturel differences into consideration. tx. YOKsntOternM kobdijd mhcOmantasvon *mticrrt