İş kazalarından doğan tazminatlar ve hesaplama yöntemleri
Indemnity of work accident and methods of account
- Tez No: 120631
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İş kazalarının insani ve sosyal yönünün dışında ekonomik yönü de oldukça önemlidir. îş kazaları yüksek oranda iş gücü kaybı yanında verimliliğin düşmesi, maliyetlerin artması ve yüksek iş kazası tazminatları nedeniyle önemli zararlara neden olmaktadır. İş kazalarında meydana gelen zarar sadece çalışan işçiyle sınırlı kalmamakta onun desteğine ihtiyacı olan geniş bir kesimi de ilgilendirmektedir. Tazminat zarara uğrayan kişinin bu zararının karşılanması amacıyla ortaya konulmuş hukuki bir müessesedir. İş Hukukunda ise tazminat, insan emeğinin değerlendirilmesi nedeniyle meydana gelen zararları karşılamaya yönelmiştir. İş kazası sonucu iş göremezlik zararı, destekten yoksun kalma zararı ve manevi zararlar ortaya çıkabilecektir ve bu zararları tazmin etmek için zarar görene çeşitli tazminatlar ödenmelidir. Bu tazminatlar ; İş göremezlik tazminatı; beden ve ruh bütünlüğünün ihlali sonucu iş ve gücünden kalan mutazarrırın mal varlığında oluşabilecek zararların tazmin edilmesi için öngörülmüş bir tazminattır. Destekten Yoksun Kalma Tazminatı; işçinin geçimlerini sağladığı veya yardım ettiği ve işçinin ölmesi neticesi işçiden aldıkları destekten, mahrum kalan yakınlarının zararlarını telafi amacıyla ödenir. Ancak varsa sosyal sigortadan sağlanan yardımların bu tazminattan düşürülmesi gerekecektir. Manevi Tazminat; meydana gelen iş kazası sonucu işçinin veya yakınlarının duyduğu acı ve elem nedeniyle, zarara uğrayanların kişilik değerlerinde iradeleri dışında meydana gelen eksilmenin, tazmin ve telafi edilmesi için yapılmış bir hukuki düzenlemedir. İş kazaları alanında ortaya çıkan zararların giderilebilmesi için çeşitli hukuki düzenlemeler yapılmış olmasına rağmen uygulamada, özellikle tazminat hesaplamaları konusunda benzer olaylarda bile farklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Adaletin herkese eşit dağıtılabilmesi için yasa koyucuya, akademisyenlere ve uygulayıcılara önemli görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
For the work accident, the human and social are very important also the economic side. The work accident can be a problem for loosing power, increasing the costs and it's highes work accident for the employeers. The work accident has not a problem with the employers, also having problems for their family and the people who look for. Payment is a law system for the people who have accident from the jobs. For the labour of law, it's connected with the people's work daily needs for living and paying money for their damages. Indemnity is a legal provision set forth with the aim to recover any damages of losses suffered by any individual of party preseflbed under the scope and coverage of this concept, Indemnity in Labour Law has been intended to cover up any losses or damages that one may suffer from, which arise due to the utilization of his/her working power. The Disability Allowance; is an indemnity foreseen for the purpose of indemnifying any losses or damages accrued on the assets of the damaged person who got disabled or at least insufficient to performhis/her usual duties as a result of bodily or spiritual damages forwarded on him. Lack-of-SupportContribution; is the type of indemnity provided to any and all dependents of a worker in case of his being deceased and becomes due and payable conseguently after such event to any and all dependents of the worker who previously were leading their lives or assisted by the worker on financial basis.Howewer, if applicable, any sums provided by any social security institutions of private type should be deducted from this contribution rationally. The Moral Indemnity; is the type of indemnity paid to recover or at least contrubute the reconstruction of his well/being to a worker who have experienced a drastic loss or damage in his/her individual personality as a result of an attack forwarded on him or his rigts of presence. During the pratic life, it's directed by the law, solwing the problems for the work accident especially there are a lot of differences to the result for solving them. It must be the same, so it's very important duity to96 solving to the lawyers, law people, academians and also people who will use the daily life. ^«^ ss^*1 t^**** t*i