Çevre sorunlarının çözümünde uluslararası faaliyetlerin rolü (Rio ve HABİTAT II)
Enviromental problems solution international action effect (Rio and HABİTAT II)
  1. Tez No: 120687
  2. Yazar: NURHAN TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
312 ÖZET Çevre ve çevre sorunları kavramlarının önemi son zamanlarda çok daha iyi anlaşılmıştır. Çünkü, çevre sorunları dünyamızı tehdit eder hale gelmiştir. önceleri önem verilmeyen ve sonsu, bitmez tükenmez sanılan doğal kaynakların tükenmesi insanları çevre bilinciyle karşı karşıya bırakmıştır. Çevre sorunlarının çözümünde ülkelerin tek başlarına hareket etmelerinin yeterli olamayacağının anlaşılmasıyla birlikte, uluslar arası faaliyetler önem kazanmıştır. Uluslar arası faaliyetlerin önemi, ortak strateji geliştirme ve ortak eylem planlama olarak karşımıza çıkmaktadır. özellikle 1970'lerden sonra uluslar arası faaliyetler artmıştır. Çalışmamızda bu faaliyetlerden Rio ve Habitat İl Konferansları incelenerek, Türkiye çevre yönetimine etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
313 ABSTRACT The concepts of enviromeot&enviromiental problems have been recently understood, since enviromental problems have started to threat to oor world. The decrease in natural resources which were assumed limitless in the past, made people be aware of the enviromental consiouss. International efforts were gained importance whem it was understood that that countries uniqued efforts coo Idn't be sufficient in the solution of enviromental problems. At this point, the importance of international efforts is to develop comman strategy and to plan joint actions. Especially since 1970s, international actions have been increased. Among these actions, Rio&Habitat l i Conferances were studied and argued the consequences were studied and argued the consequences on Turkish Enviromental Management issues. p-.*»*. ***** *