Üniversite kütüphanelerinde bilgi hizmetlerinin pazarlanması: Beytepe Merkez Kütüphanesi örneği
Marketing of library services at university libraries: The sample of Beytepe Central Library
  1. Tez No: 120689
  2. Yazar: UMUT AL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Pazarlama, müşteriler ile müşterilerin gereksinim, istek ve taleplerini karşılamaya çalışan kuruluşlar arasında köprü görevi gören önemli bir yönetim aracıdır. Geçmişte sadece kâr amaçlı kuruluşların önemle ele aldığı pazarlama olgusu, günümüzde kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için de vazgeçilmez bir yönetim aracı olmuştur. Kâr amaçsız bir kuruluş olan kütüphaneler de zamanla pazarlama yöntem ve tekniklerini uygulamaya başlamışlardır. Araştırmamızda Beytepe Merkez Kütüphanesi'nin pazarlama politikası olmamasının kullanıcıların kütüphane kullanımlarına yönelik etkisi araştırılmıştır. Betimleme yönteminin kullanıldığı araştırmamızda, veriler literatür incelemesi, anket ve görüşme teknikleriyle toplanmıştır. Veri toplamak amacıyla, Beytepe Kampusü'nde yer alan Edebiyat, Eğitim, Fen, Güzel Sanatlar, İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik Fakülteleri'nde görev yapmakta olan 331 öğretim elemanına 36 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Araştırma hipotezimiz“Beytepe Merkez Kütüphanesi tarafından sunulmakta olan hizmetlerin etkinliğinin arttırılmasında, bu kütüphane tarafından geliştirilmiş bir pazarlama politikasının olmayışı önemli bir engel oluşturmaktadır”şeklinde düzenlenmiştir. Araştırmamız sonucunda hipotezimiz kanıtlanmıştır. Araştırmamız sonucunda öğretim elemanlarının Beytepe Merkez Kütüphanesi'nde verilmekte olan bazı hizmetlerden haberdar olmadıkları ve bu nedenle söz konusu hizmetleri kullanamadıkları anlaşılmıştır. Ayrıca Beytepe Merkez Kütüphanesi'nde verilen hizmetler hakkında bilgi sahibi olmayan ya da yanlış bilgi sahibi olan çok sayıda öğretim elemanının bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Marketing is an important management tool that functions as a bridge between the clients and the organizations which meet the demands, wants and needs of these clients. Marketing concept, that had been important for only for-profit organizations in the past, has now become an imperative management tool for non profit organizations as well. In time, libraries as non-profit organizations also started to make use of marketing methods and techniques. In this research we have examined how the lack of marketing policy at Beytepe Central Library affects the library usage of the academics. This research is based on survey method; data have been gathered through literature analysis, questionnaire survey and by conducting interview. In order to gather data, questionnaires consisting of 36 questions were prepared and distributed to 331 academics at the faculties of Letters, Education, Science, Fine Arts, Engineering and Economic and Administrative Sciences, at Beytepe campus. Research hypothesis is identified as“Lack of a certain marketing policy developed by Beytepe Central Library impedes the improvement of the effectiveness of its services”. This hypothesis is proved at the end of our research. At the end of our research it is understood that many academics were not informed about the services provided by Beytepe Central Library and thus could not make use of these services. Furthermore, it is also understood that many academics had either no information or were misinformed about the services provided by Beytepe Central Library.