İletişim becerileri eğitiminin Mesleki Eğitim Merkezi'ne devam eden genç işçilerin iletişim becerilerini değerlendirmelerine etkisi
  1. Tez No: 120690
  2. Yazar: EMİNE ECE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırma, Mesleki Eğitim Merkezi'ne devam eden genç işçilere verilen iletişim becerileri eğitiminin genç işçilerin iletişim becerilerini değerlendirmelerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2001-2002 öğretim yılında Ankara (4. Akşam Sanat Okulu) Mesleki Eğitim Merkezi'ne devam eden genç işçiler arasından seçkisiz örneklem yoluyla seçilen 46 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada, genç işçilerin iletişim becerilerini değerlendirmelerini ölçmek için Korkut (1996) tarafından geliştirilen İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin seçimi için Ankara Mesleki Eğitim Merkezi'ne devam eden öğrencilerden seçkisiz örneklem yoluyla sınıflar belirlenerek toplam 498 öğrenciye İBDÖ ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırmada deneye etki edebilecek farklı değişkenleri belirlemek ve seçme yoluyla hata kontrolü sağlamak için Kişisel Bilgi Formu yoluyla toplanan değişkenlerin istatistiksel olarak İBDÖ puan farklarına bakılmıştır. Kişisel Bilgi Formu'yla toplanan yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek dalı gibi değişkenlerden yaş ve eğitim durumu değişkenlerinde İBDÖ puanları açısından anlamlı fark bulunmuştur. Deney ve kontrol grubu için belirlenen gruplar, eğitim durumu (tüm öğrenciler ortaokul mezunu) olarak eşitlenmiş, yaş ve İBDÖ puanları açısından iki grup arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır.Araştırmacı tarafından, deney grubundaki genç işçilere iletişim becerileri eğitimi vermek için beş oturumluk İletişim Becerileri Eğitim Programı hazırlanmıştır. Bu eğitim programı, deney grubuna haftada bir kez 90 dakika olmak üzere uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Araştırmada, deneysel işlemden elde edilen verilerin analizinde deney grubunun ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında bağımlı örneklem grupları için yapılan t testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test- son test fark puanlarının karşılaştırılması ise bağımsız örneklem grupları için kullanılan t testi île yapılmıştır, t testi sonuçlarına göre deney grubunun ön test- son test İBDÖ puan ortalamaları arasındaki fark.05 düzeyinde anlamlı (p:.00); deney ve kontrol gruplarının ön test- son test fark puanları arasındaki fark da.05 düzeyinde anlamlı (p:.00) bulunmuştur. Sonuç olarak araştırma bulguları, iletişim becerileri eğitim programına katılan genç işçilerin iletişim becerilerini değerlendirmelerinin programa katılmayan genç işçilere göre daha olumlu olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
İH SUMMARY The aim of this research was to assess the effect of the communication skills training programme of young workers attending the Occupational Traning Center on the evaluation of the young workers communication skills. The study was conducted with 46 students chosen by random sampling among the young workers attending the Ankara (4. Akşam Sanat Okulu) Occupational Training Center in the education year of 2001-2002. The pre test- post test control group design was utilized. In the study to assess the evaluation of the young workers' communication skills the İBDÖ (İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği) devoloped by Korkut (1996) was administered. In order to sellectthe subjects, the İBDÖ and the Personal Information Form developed by the researcher were administered to 498 students who were chosen from classes selected by random sampling among the students attending the Ankara (4. Akşam Sanat Okulu) Occupational Training Center. In the study in order to determine the variables which can effect the experiment and to control the eror which might occur during sample selection, statistical differences of the İBDÖ scores of the variables which were obtained by the Personal Information Form were checked. A significant difference was found in the age and educational level variables among the variables such as age, gender, educational level, occupational back obtained by the Personal Information Form. The experimental and Control groups were made equal according to the educational level (all the students are graduated from secondary school). It is indicated that there is no significant differenceIV between the age levels and the İBDÖ scores of the experimental and control groups. The five session communication skiiis training programme which was designed by the researcher was given to the young workers in the experimental group. This training programme had been conducted to the experimental group for 90 minutes once a week and no treatment was given to the control group. In the study, for the analysis of the collected data the t test forms for dependent samples are conducted in order to compare the pre and post test scores of the experimental group. The comparation of the differences between pre and post test scores of the experimental and the control groups was done by the t test forms used for independent samples. The t test results indicated a significant difference (p:.00) between pre and post test of İBDÖ scores of experimental group at the significant level of.05. A significant difference (p:.00) was also found between the difference of the pre and post test İBDÖ scores of experimental and control groups at the significant level of.05. Finally, the research findings showed that the communication skills of the young workers attending the communicational skills training programme were higher than the young workers who did not attend the training programme.