Antep fıstığı kabuğu ile kurşun(II)'nin adsorplanma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of Pb(II) adsorption properties by Antep pistachio shell
- Tez No: 121214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANTEP FISTIĞI KABUĞU İLE KURŞUN(II)'NİN ADSORPLANMA ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Sevgi DEMİREL Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 58 Hızlı nüfus artışı, sanayi devrimi, çarpık kentleşme ve her geçen gün sayısı hızla artan tarımsal sulama sonucu büyük bir su sarfı ve dolayısıyla ürkütücü boyutlarda su kirliliği ortaya çıkmıştır. Bu durum, mevcut su kaynaklarının korunması için ciddi önlemler alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Endüstriyel atıkların sebep olduğu çevre kirlenmelerinde ağır metallerin rolü büyüktür. Kurşun; havada, suda, toprakta, yiyecek ve içeceklerde, bitkilerde, hayvanlarda, kısacası çevremizde her yerde ve her zaman bulunabilen, dolayısıyla da kolayca alınabilen, organizma için gerekli olmayan, aksine toksik olduğu kanıtlanmış önemli bir elementtir. Bu çalışmada Antep fıstığı kabuğu bir adsorbent olarak kullanılmış ve endüstriyel atık sulardan Pb (Il)'yi adsorpsiyon mekanizması incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Aktif Karbon, Antep Fıstığı Kabuğu, Adsorpsiyon, Ağır Metal Giderimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF Pb (II) ADSORPTION PROPERTIES BY ANTEP PISTACHIO SHELL Sevgi DEMİREL Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Environmental Science 2002, Page: 58 There are great water consuming due to increasing of rapid population of industrial revolution, of crooked urbanization and of agriculural irrigation and water pollution had appeared in frighteening dimention. That state bringed up that serious preventive measures. The role of heavy metal inn environmental pollution due to industrial wastes is important. The lead can present in air, water, soil, foods, drinks, plants, animals in a word every where in every time and it is taken to body easily. It isn't necessary on the contrary it is an important element that to be proved being toxic. In this study shell of Antep Pistachio nut used as an adsorbent and it is researched that the mechanism of adsorption to Pb (II) from industrial wastewaters. KEY WORDS: Activated Carbon, Antep Pistachio Shell, Adsorption, Removal of Heavy Metal. «ECYteEKö?urriM kdmjui BQKJfrlANIASYON MESKEN