Çeşitli biyolojik matrikslerde iz elementlerin voltametrik tayini
Voltammetric detection of trace elements in various biological matrices
  1. Tez No: 121245
  2. Yazar: HATİCE GÜRÜNLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇEŞİTLİ BİYOLOJİK MATRIKSLERDE İZ ELEMENTLERİN VOLTAMETRİK TAYİNİ Hatice Gürünlüoğlu İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 47 + x sayfa 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gamze Erdoğdu Bu çalışmada diferansiyel puls sıyırma voltametrisi (DPSV) kullanarak çeşitli serum, saç, diş ve kemik gibi biyolojik örneklerde Cu, Zn, Pb ve Cd metallerinin yan yana analizleri amaçlanmıştır. Bundan dolayı, uygun örnek hazırlama ve deneysel koşullar saptanmıştır. Biyolojik örneklerin iz metal içerikleri saptanmış ve literatürle karşılaştırılmıştır. Serum örneğinde Cu ve Zn metalleri saptanırken, saç, diş ve kemik örneklerinde Cu, Zn ve Pb metalleri varlığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: DPSV, serum, saç, diş, kemik. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms. C. Thesis VOLTAMMETRIC DETECTION OF TRACE ELEMENTS IN VARIOUS BIOLOGICAL MATRICES Hatice Gürünlüoğlu İnönü University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry 47 + x pages 2002 Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Gamze Erdoğdu The purpose of this work is to analyse Cu, Zn, Pb and Cd simultaneously in biological samples such as serum, hair, tooth and bone using differential pulse stripping voltammetry. Therefore, suitable sample preparation and experimental conditions are determined. Trace metal concentrations of biological samples are measured and compared with the literature values. Cu, Zn and Pb are found in hair, tooth and bone samples while Cu and Zn metals is found in serum sample. KEY WORDS: DPSV, serum, hair, tooth, bone.