Fındık yağının bacillus cereus'un gelişimi üzerine olan etkisinin incelenmesi
A Research on the effect of the hazelnut-oil on the growth of the bacillus cereus
  1. Tez No: 121331
  2. Yazar: FATİH AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada son zamanlarda özellikle Türkiye, İspanya ve İtalya'da - kullanımı yaygınlaşan Corylus avellana'dan elde edilen fındık yağının, besin zehirlenmesine sebebiyet veren gram (+) bir bakteri olan Bacillus cereus'un üremesi üzerine olan antibakteriyel etkisi araştırıldı. Petri başına 0,1 ve 0,5 mi. fındık yağı miktarlarının 20 - 30 - 37 ve 45 °C sıcaklıkta Bacillus cereus'un üremesi üzerine olan etkileri araştırıldı. Deneyler sonucunda 20 °C sıcaklıkta inkübe edilen ve içinde 0,5 mi. fındık yağı bulunan petrilerde en kuvvetli antibakteriyal etki gösterildi. 0,5 mi. fındık yağı miktarının 20 °C sıcaklıkta fi. cereus'un üreme sürecinde, kontrol gruplarına göre, lag - devresinin daha da gecikmesine sebep olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, the antibacterial effect of hazelnut - oil that is obtainecJ from Corylus avellana, which has been widespread in Turkey, Italy and Spain, onto growth of Bacillus cereus, which is a gram (+) bacterium causes food borne diseases was researched. The effects of quantities of 0,1 ml. and 0,5 ml. of hazelnut-oil was studied onto growth of Bacillus cereus at temperature ranges of 20 - 30 - 37-45°C. According to these results of research, it was determined that quantity of 0,5 ml. of hazelnut-oil, at 20 °C, showed the most of antibacterial activity. The quantity of 0.5 ml. of hazelnut-oil, at temperature level of 20 °C, suppressed growth by extending lag period.