Sivil havacılık ve havayolu işletmelerindeki gelişmelerin Türk turizmine etkileri (Dalaman Havalimanında bir uygulama)
Influance of the developing civil aviation industry on Turkish tourism (practise from taken Dalaman Airport)
  1. Tez No: 121883
  2. Yazar: KADİR BAYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF AYMANKUY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Ulaşım, İşletme, Tourism, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı turizme yönelik sivil havacılık faaliyetlerini ortaya koyarak, Türk havacılığının gelişimini ve Türk sivil havacılığının turizm amaçlı durumunu tespit etmektir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizm, ulaştırma kavramları arasındaki ilişki ortaya konarak turizm bakımından ulaştırma sistemleri ele alınmaktadır. Turistik talebi oluşturan ulaştırma faktörleri de bu bölümde incelenmiştir İkinci bölümde sivil havacılığın Dünya ve Türkiye'deki gelişimi incelenerek, taraf olunan uluslararası kurum ve anlaşmalar üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde Türk Sivil Havacılığı kurum, kuruluş, işletme, araç, hava meydanı, personel olarak incelenmekte ve havacılıkta gelinen düzey ortaya konulmaktadır. Ayıca havayolu ulaştırmasının sorunları da bu bölümde incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümü bir anket çalışmasından oluşmaktadır. Bu anket çalışması ile Dalaman havalimanını kullanan turistlerin turistik seyahatlerle ilgili düşüncelerini almak ve Türkiye' ye yaptıkları havayolu yolculuğunu değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın sonucu ve öneriler kısmında ise Dalaman' dan yapılan Turizm amaçlı uçuşlar değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme ve ikinci bölümde belirtilen sorunlar için başlıca önerilerde bulunulmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the development of Turkish aviation and The Turkish Civil Aviation' s tourism -aimed situation, by producing the civil aviation activities according to tourism. This study is formed from three parts. In the first part, by examining the relation between the“tourism and transportation concepts”, transportation systems according to tourism are told. Transportation factors, that forms the tourism demand are also examined in this part. In the second part, by examining the civil aviation's development in Turkey and in the world, it's given importance to the international associations and aggrements that were the part of. In this part, Turkish Civil Aviation is examined as an association, foundation, tool, airport and staff ; and the level that's come in the aviation is put forward. Besides, the problems of the airline transportation are also examined in this part. The third part of the study consists of a questionnaire. By this questionnaire, getting the thoughts of the tourists, who use Dalaman Airport, about the touristic travels and evaluating their air travel to Turkey are aimed. In the conclusion and suggestion part of the study, tourism-aimed flights that are arranged from Dalaman are evaluated. Some basic suggestions are given for this evaluation and for the problems that are told in the second part.