Personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçiş süreci: Denizli'de uygulamaya yönelik bir araştırma
The Transition from personel management to human resource management and managers in Denizli
  1. Tez No: 121920
  2. Yazar: İLKAY SÜZÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Personel Yönetiminden İnsan Kaynakları Yönetimine Geçiş Süreci: Denizli'de Uygulamaya Yönelik Bir Araştırma Süzük, İlkay Yüksek Lisans, işletme Bölümü Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Gamze YÜCESAN-ÖZDEMİR Bu çalışma ile, Türkiye'deki İnsan Kaynaklan Yönetimi uygulamalarına değinilerek, İnsan Kaynakları Yönetimi işlevlerinin örgütler bazındaki uygulamalarını belirlemek suretiyle; Türkiye perspektifine katkı sağlayabilmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada temel hareket noktası; Türkiye'de personel yönetiminden farklı olarak İnsan Kaynakları Yönetiminin getirdiği yenilikleri belirlemek ve bu yeniliklerin örgütlere sağladığı getirilen ortaya çıkarmaya yöneliktir. Bu doğrultuda, Türkiye'de İnsan Kaynakları uygulamalarını incelemek için Denizli ilinde iki tane işletmeye gidilmiş ve çalışmanın içeriğine uygun olarak araştırmalar yapılmıştır. Araştırma yapılan işletmelerden bir tanesi cam sanayiinde faaliyet gösteren Denizli Cam Sanayi Ve Ticaret A.Ş., diğeri ise dış giyim sanayiinde faaliyet gösteren Deba Günak Konfeksiyon Limited Şirketidir. Denizli'de bulunan iki işletmede yapılan araştırma, niteliksel yöntemler kapsamında gözlem, derinlemesine mülakat ve anketten oluşan karma bir yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu çalışma ile işletmelerde personel yönetiminden İnsan Kaynakları Yönetimine geçiş aşamasında işletmede yaşanan değişiklikler, İnsanVI Kaynakları Yönetiminin işletmeye sağladığı getiriler ve her iki işletmede de İnsan Kaynaklan Yönetimi işlevlerinin uygulama düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca, karşılaştırmalı bir analiz ışığında, iki işletmedeki uygulamalardaki benzerlikler ve farklılıklar incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, ilk olarak, Türkiye'de işletmelerde son dönemde personel yönetiminden İnsan Kaynakları Yönetimine geçiş süreci yaşanmakta olduğunu göstermektedir. İkinci olarak, İnsan Kaynakları Yönetimi bütüncül bir yönetim anlayışıdır. O nedenle, Türkiye'deki işletmelerde tekniklerin tek tek transfer edilmesi yerine sistemin tümünün transfer edilmesi halinde, uygulamada daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Son olarak, İnsan Kaynakları Yönetimi, insan merkezli bir yönetim anlayışını benimsemiştir. Türkiye'de İnsan Kaynaklan yönetimi, teknoloji-merkezli yönetim anlayışı yerine insan-merkezli yönetim anlayışa sahip işletmelerde daha başardı olmaktadır. ^ITİBf *omm
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE TRANSITION FROM PERSONNEL MANAGEMENT TO HUMAN RESOURCE MANAGEMENT: A STUDY OF WORKPLACES AND MANAGERS IN DENİZLİ Süzük, İlkay Masters Degree, Department of Management Supervisor: Ass. Prof. Dr. Gamze YÜCESAN-ÖZDEMİR This study aims to contribute to the Turkey's case by examining the nature and forms of human resource management in the Turkish workplaces. The main conviction behind this study is to explore the developments brought by human resource management and to analyze the impact of these developments on the organizations in Turkey. Entry into a number of workplaces is the appropriate approach to investigate the issues raised in this study. In order to examine the human resource management strategies, a comparative study of two workplaces in Denizli was conducted. The first workplace is Denizli Cam Co. in the glass industry and the second is Deba Günak Limited Co. In these two workplaces in Denizli, a mixed qualitative methodology, which consists of participant observation, in-depth interviews and questionnaire, has been used. This study has analyzed the form and natures of changes occurred in the workplaces during the transition from personnel management to human resource management, the levels of implementations of human resource management strategies in two workplaces and the organizationalIV gains brought by human resource management strategies. Moreover, a comparative analysis has been conducted to highlight the similarities and differences in the human resource management strategies in two workplaces. Based on the findings, this study, firstly, argues that a transition from personnel management to human resource management has been occurring in the organizations in Turkey. Secondly, this study argues that as human resource management is a totalistic management philosophy, the organizations in Turkey, which transfer human resource management as a system rather than as particular techniques, are more successful Thirdly, this study argues that as human resource management is a human- centered management philosophy, the organizations in Turkey, which has human- centered management philosophy rather than technology-centered one, are more successful.