Örgütlerde insan kaynakları yönetiminin önemi
Importance of human resources management in organizations
- Tez No: 87480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY); son yılların üzerinde en çok durulan konuları arasında yer almaktadır. Dünyâda meydâna gelen değişmeler, tek nolojik alanda görülen baş döndürücü gelişmeler, 21.yüzyıla girmek üzere olduğumuz ve devletin yeni rolünün ne olması gerektiğinin sorgulandığı şu günlerde bütün gözlerin örgütlerin insan kaynaklarına çevrildiğini görüyoruz. Günümüzde değişim bir ihtiyaç değil bir zorunluluk haline gelmiştir. İKY, ka mu ve özel kuruluşların uluslararası düzeyde ilgi odağını oluşturan bir konu olma özelliğini taşımaktadır. Personel yönetimi, örgütün en önemli girdisi olan insan kaynakları ile ilgilidir. Emek temel üretim etmenleri arasında yer almaktadır. İşletmelerde insan kaynağı sınırlarının ne kadar geniş ve geliştirilebilir olduğunun anlaşıl ması ile birlikte İnsan kaynakları yönetiminin, organizasyonların etkinliklerin- deki hayati önemi dâhâ belirgin bir biçimde ûrtâyâ çıkmıştır. Hâttâ günümüz de personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçiş süreci içinde her yöneticinin aynı zamanda bir insan kaynakları yöneticisi olduğu görüşü, asıl uzmanlık alanı insan kaynakları olan kişilerin dışındaki yöneticilerin de bu konu ile yakından ilgilenmelerini zorunlu kılmıştır. Bir personel fonksiyonu olarak insan kaynakları yönetiminin; organizas yonun hedefi doğrultusunda en verimli şekilde kullanılması, iş görenlerin ihti yaçlarının karşılanması ve mesleki bakımdan gelişmelerini sağlamak gibi iki temel hedefi bulunmaktadır. İnsan kaynakları fonksiyonun etkili olabilmesi, organizasyonun diğer fonksiyonlarıyla tam bir işbirliği içinde olmasına bağlı dır, insan kaynakları yöneticisinin vereceği kararlar her bölümü az ya da çok etkileyecektir. Dolayısıyla başka hiçbir fonksiyonun diğer fonksiyonlar üzerin deki etkisi insan kaynakları fonksiyonunki kadar büyük değildir. Yöneticilerinörgüt amaçlarına ulaşabilmeleri için yararlandıkları kaynaklar; para, personel, malzeme, yer ve zamandır. Bu kaynakların içerisinde en önemlisi, en zor sağlananı genel olarak“ Personel”diye adlandırılan insan kaynağıdır. Diğer kaynakların, zaman içerisinde teknolojik gelişmeler sonucu mahiyet itibariyle değişime uğramaları, ikame edilebilir duruma gelmelerine karşılık insan kay naklarının böyle bir özelliği bulunmamaktadır. İnsan kaynağından daha iyi yararlanabilmenin en etkili aracı ise eğitimdir. Örgütsel açıdan insan kayna ğının eğitimi, yönetimin modemleştirilmesinin de en etkili aracı olarak görül mektedir. örgütlerin insan kaynağı, aralarında farklılıklar bulunmakla birlikte hem kamu kesiminde hem özel kesimde örgütün itici gücü, örgütün amacına ula şabilmesinde en önemli rolü oynayan bir unsurdur, örgütün saptanan amaç larını gerçekleştirebilmesi için gerekli insan kaynaklarının planlanması, sağ lanması, ücretlendirilmesi, seçilmesi, eğitilmesi, geliştirilmesi, sağlıklı bir ça lışma ortamının yaratılması ve işçi işveren ilişkilerinin geliştirilmesi sorumlu luğu İnsan Kaynakları Yönetimine aittir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Human Resources Management is one of the striking subjects of the recent years. Towards the 21. Century and in a world of crucial technolorqical changes and questions about the current role a government can play; Human Resources Management is being observed closer now. HRM is the central theme of all institutions private and public. Personnel Management is related with human resources which is the most important aspect of the organization. As it became clearer that the boundaries of Human Resources are in fact broader and flexible as well, so did its vital importance in a more elaborate way. Even the opinion that a personnel manager should be a Human Resources Manager at the same time in process of transition through personnel management to human resources, has forced the managers who are specialized in subjects other than human resources management. Human resources Management has two major aims such as acquirement of utmost productivity as far as the goals of the organization are concerned, and responding the requirements of the employees and having them progressed at the same time. The efficency of Human Resources Management depends upon its collaboration with other functions with in the organization. The decision made by the Human Resources Manager will more or less effect all departments so as no other function serves as effective as Human Resources. The sources managers require to achieve their goals are personnel, goods, space and time. Among these sources Human Resources (More commonly named as personnel ) is the hardest one to obtain. The rest possesses a bit difference since they have undergone transformation resulting from the technological progressions in time and the reality that it's easier to be replaced. The best method to gain the utmostIV benefits from Human Resources is education, it's therefore regarded as the most effective way of modernization in the organization. Human Resources, functionally, provides with a sense of impetus in organizations both public and private, though it possesses difference. Planning the Human Resources in order to achieve the goals, providing, selection, education, development of the relationship between the employer and the employee all depends all upon Human Resources.