İnsan kaynakları yönetimine teknoloji etkisi: Dijital yıkıcılık üzerine
Technology effect on human resources management: On digital disruption
  1. Tez No: 791031
  2. Yazar: TALAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
1980'li yıllara kadar“Personel Yönetimi”şeklinde adlandırılan“İnsan Kaynakları Yönetimi”kavramı, 1990'ların sonları ve 2000'lerin başlarıyla birlikte adının önüne bir ilave alarak“Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi”şeklinde gelişimine devam etmiştir. İnsan kaynakları yönetiminde yaşanan bu dönüşümde, son zamanlarda yeni bir terimin insan kaynakları yönetimi kavramına eklendiği görülmektedir. Dolayısıyla personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçiş, insan kaynakları yönetiminden stratejik insan kaynakları yönetimine geçiş süreçlerine, insan kaynakları yönetiminden sosyal/sanal insan kaynakları yönetimine geçiş süreci de eklenmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ve gelişmesiyle birlikte yaşanan değişimler toplumsal, ekonomik ve sosyal yaşamda birçok şeyi etkilemektedir. Öyle ki yıllar içinde değişen dinamikler ile birlikte birleştirilmiş teknoloji kabul ve kullanım teorileri revize edilerek teknoloji kullanıcılarının taleplerine uyumlanması için çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmada, teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijitale dönen insan kaynakları yönetimini etkileyen birçok avantaj ve dezavantajlar üzerinde durulmuştur. Araçsal durum çalışması deseninden yararlanılarak yapılandırılmamış görüşmeler ile insan kaynakları bölümünde faaliyet gösteren 9 katılımcı ve 7 sorudan oluşan sorularla gelişen teknolojinin çalışanlar üzerindeki etkileri tespit edilmiştir. Toplanan verilerle birlikte değişen teknolojinin olumlu etkileri çalışanlar tarafından benimsenmiş ve gelişimin önünü açmıştır. Zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan dijitalleşme insan kaynakları açısından gelişen ve yeniliklere ayak uyduran insan kaynağını ortaya çıkardığı sonucuna ulaşılmıştır. İşletmeler açısından bakıldığında insan kaynaklarında klasik anlayışın yerine dijital kavramının gelmesi sürekli yeni çıkan teknolojiye uyum sağlamak ve uyarlanmak esktra maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dijital yıkıcılık kavramı ile üretilen bir mal ya da hizmetin daha hızlı ve daha iyi olması amacıyla teknolojinin değişmesiyle bir önceki teknolojiyi kullanılamaz hale getirmesi yararın yanında zarar da getirmektedir. Araştırma, insan kaynakları yönetimine teknolojinin getirdiği yenilikleri sağlarken bu yenilikler üzerine dijital kavramın yıkıcı etkisi taşıdığını gözler önüne sermektedir. Dijital yıkıcılığın insan kaynakları üzerinde doğru kullanılacak teknoloji açısından geliştirilmesi piyasadaki varlığı koruma açısından yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Having been called“Staff Management”until the 1980s, the concept of“Human Resources Management”continued to develop with an addition to its name in the late 1990s and early 2000s and eventually became known as the“Strategic Human Resources Management”. With this transformation taking place in human resources management, it is witnessed that a new term has been added to the concept of human resources management recently. Therefore, apart from the transition processes seen from Staff Management to Human Resources Management and from Human Resources Management to Strategic Human Resources Management, a new transition process from Human Resources Management to Social/Virtual Human Resources Management has been experienced. The changes observed with the advent and development of technology shape many domains in societal, economic, and social aspects of life. Along with the changing dynamics over the years, the technology acceptance and the theories of using technology are revised and studies are carried out to adapt them to the demands of technology users. In this study, many advantages and disadvantages affecting human resources management having been digitalized with the development of technology are emphasized. Using the instrumental case study pattern, the effects of the developing technology on the employees were determined through unstructured interviews employing 7 questions addressed to 9 participants working in the Human Resources Department. The collected data show that the positive effects of the changing technology have been adopted by the employees and paved the way for development. It has been concluded that digitalization, which saves time and cost, has revealed the human resources that are developing and keeping up with innovations. From the point of view of enterprises, the replacement of the classical understanding in human resources with the digital concept has led to the emergence of extra costs to adapt to the new emerging technology. The fact that a good or service produced with the concept of digital disruption makes the previous technology unusable in order to be faster and better brings harm along with the benefits. While the study exhibits innovations brought by technology to human resources management, it reveals that the digital concept has a disruptive effect on these innovations. Developing digital disruption in terms of technology to be used correctly on human resources will guide the way to protect the presence in the market.