Türkiye'de hukuk devleti anlayışı
The Rule of law in Turkish state
- Tez No: 121924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
HI ÖZET Türkiye'de Hukuk Devleti Anlayışı Aktürk, Ahmet Yüksek Lisans, Kamu Yönetimi Bölümü Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Fethi KILIÇ Şubat 2002, viii + 165 Sayfa Bu çalışmanın amacı“Türkiye'deki Hukuk Devleti Anlayışı”nı ortaya koymaktır. Çalışmamız Giriş ve Sonuç ve Öneriler bölümleri de dahil olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünün ardından gelen ikinci bölümde“hukuk devleti”kavramsal olarak ele alınmış ve tarihsel gelişim süreci bakımından incelenmiştir.“Hukuk Devletinin Gerekleri”başlığını taşıyan Üçüncü Bölümde, hukuk devletinin gerekleri, ilke, kurum ve kuralları açıklanmıştır. Dördüncü Bölümde, tarihsel bir bakış açısıyla Türkiye'de hukuk devletinin gelişim süreci ele alınmıştır. Beşinci Bölümde, yapılan açıklamalar çerçevesinde ve hukuk devletinin genel gerekleri boyutunda“Türkiye'de Hukuk Devleti Anlayışı”ortaya konulmaya çalışılmıştır. Altıncı ve son bölümde ise tüm açıklamalar ve incelemeler çerçevesinde elde edilen bulgular yorumlanmıştır. ^^
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The Rule of Law in Turkish State Aktfirk, Ahmet M.S., Department of Public Administration Supervisor: Asst. Prof. Dr. Fethi KILIÇ February 2002, viii + 165 Pages The aim of this work is to put forward“The Concept of Rule of Law in Turkish State”. This contains with the Beginning and Final and six chapters. After the first chapter coming in the second chapter“the rule of law”has been studied as explanational study and looked through by the chronological period. In the third chapter the topic is the necessary of the rule of law and has been explained with the rules and principles and its necessity. In the fourth chapter the period of development by the historical concept in Turkey. In the fifth chapter with the result of the presented explanation and the general and universal princibles on the rule of law in Turkish State Concept have been put in. In the final chapter as well all the explanation and studies have been commented with the findings of all the work.