Doğa eğitimi etkinliklerinin, liderlik becerilerinin ortaya çıkarılmasındaki rolü
The Roles of adventure training activities in revealing leadership skills
- Tez No: 121934
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADEGÜL AKBABA ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Anahtar Kelimeler: *Doğa Eğitimi *Güven, *Problem Çözme *Doğa Eğitimi Etkinlikleri *Liderlik Becerileri *Risk Alma, Takım Çalışması vıı
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET DOĞA EĞÎTİMİ ETKİNLİKLERİNİN, LİDERLİK BECERİLERİNİN ORTAYA ÇIKARILMASINDAKİ ROLÜ Müberra ÇELEBİ Doktora Tezi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Danışman: Yrd.Doç.Dr. Sadegül AKBABA ALTUN Haziran 2002, xix+ 278 sayfa Araştırma, doğa eğitimi etkinliklerinin, liderlik becerilerinin ortaya çıkarılmasında nasıl bir rol üstlendiğini saptamayı amaçlamaktadır. Araştırmada, liderlik becerileri olarak“güven, risk alma, problem çözme ve takım çalışması”ele alınmış ve bu liderlik becerilerine yönelik davranışlar gözlemlenmiştir. Araştırma niteliksel olarak yapılmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı ve dört gözlemci tarafından, gözlem yöntemiyle elde edilmiştir. Gözlem türü olarak, tamamen yapılandırılmamış alan çalışması, yapılandırılmamış laboratuar çalışması ve yarı yapılandırılmış alan çalışması seçilmiştir. Ayrıca araştırmada geçerlilik ve güvenirlik ölçütü olan çeşitleme yöntemi kullanılarak veriler, alan notu, kamera kaydı, fotoğraf çekimi, katılımcının günlük tutması ve grup tartışması-değerlendirmesi gibi yöntemlerle çok yönlü olarak toplanmıştır. Araştırmada, içerik analizi kullanılmıştır. Verilerin sunumunda metafor kullanılmış, doğa eğitimi program uygulaması bu metaforla anlatılmıştır.Araştırmada, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunun IV. sınıf öğrencilerinden, onbir kız, yirmi erkek toplam otuzbir katılımcı, kolay ulaşılabilir durum örneklem yöntemi ve kritik durum örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Katılımcılara, Bolu-Kartalkaya-Aladağlar bölgesinde, yedi günlük doğa eğitimi programı uygulanmıştır. Araştırmada, katılımcıların“güven”ve“risk alma”becerilerine yönelik davranışlardan“kendine ve başkasına güven”ve“karar verme”davranışları belirlenmiştir. Problem çözme ve takım çalışmasına yönelik etkinliklerde ise, katılımcıların problem çözme süreçlerini kullandıkları saptanmıştır. Araştırmada, doğa yaşamında ortaya çıkan davranışlar; grup bütünlüğü, paylaşma ve destek olma, grup olgusu, grup uyumu ve grup etkililiği olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, doğa eğitimi süresince, liderlik becerilerinden güven, risk alma, takım çalışması, problem çözme ve doğa yaşamına yönelik etkinliklere katılım gözlemlenmiş ve doğa eğitimi etkinliklerinin, bu becerilere yönelik davranışların belirlenmesinde, etkili rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLES OF ADVENTURE TRAINING ACTIVITIES IN REVEALING LEADERSHIP SKILLS ÇELEBİ, Miiberra Ph.D. Dissertation Educational Administration and Supervision Supervisor: Assist. Prof. Dr. AKBABA ALTUN, Sadegiil June 2002, xix+278 pages The purpose of current research is to determine the role of adventure training activities in revealing leadership skills. Within the scope of this study, firstly, trust, risk taking, problem solving and team work skills in leadership were examined; secondly, the behaviors towards those skills in leadership were observed. The method applied in this study is qualitative in nature. The data were collected via observation, by the principal researcher and four other observers. Partially-structured field work, unstructured laboratory research, and semi- structured field work were used as observation techniques. In addition, in order to allow the use of triangulation which is a measure of reliability and validity, multiple types of data were collected including field notes, video recordings, photographs, diaries of the participants, and group discussions and evaluations. Metaphors were used in data presentation, and the application of the adventure training program was displayed by using the same metaphors.The participants (1 1 females, 20 males, 31 total) were senior students in a Department of Physical Education and Sports, Abant izzet Baysal University, and they were obtained using the easily-accessible-situation, and critical-situation sampling methods. The subjects participated in a seven-day adventure training program in the Kartalkaya-Aladağlar district of Bolu. The participants were evaluated for“trust in self and in others”and“decision making”as measures of“trust”and“risk-taking”skills. The participants used problem solving and team participation skills during the adventure training activities. It was concluded that group unity and conformity, sharing and support, group identity and group efficiency led to an awareness of“team work”and“trust”related behaviors, which in turn raised the group dynamics to result in team participation in outdoor living. In sum, trust, risk taking, participation in team-work, problem solving, and competence in outdoor living were observed to evaluate leadership skills during adventure training activities, and it was concluded that adventure training is effective in revealing leadership.