Motivasyonun bireysel kariyer yönetimine etkisi
The Effect of motivation on personal career management
- Tez No: 122125
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
iii YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ MOTİVASYONUN BİREYSEL KARİYER YÖNETİMİNE ETKİSİ Özlem ATİLA işletme Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2002 Danışman:Yardımcı Doçent Dr. Mehmet ERKAN Bu araştırmada motivasyonun bireysel kariyer yönetimine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla bir kamu kurumunda, şube müdürü, proje sorumlusu ve memur olarak istihdam edilen çalışanların görüşleri alınmıştır. Araştırmada, insan kaynaklan yönetiminin kavramsal çerçevesi, kariyer kavramı ve boyutları, örgütsel ve bireysel kariyer yönetimi, motivasyon kavramı ve önemi, motivasyon teorileri, insanları motive etme süreci ve örgütlerde bireysel kariyer yönetimine etki eden motivasyon faktörleri teorik ve uygulama açısından ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, örgütlerde oluşturulmuş olan motivasyon ve kariyer boyutlarının çalışanlara etkisinin incelenmesi ve bu iki boyut arasındaki ilişkilerin ortaya konmasıdır. Örneklemi oluşturan çalışanların, demografik özelliklerine göre (yaş, tahsil, görev, cinsiyet durumu, medeni durumu, çalışma süresi) motivasyon ve kariyer beklentilerinin farklılaşma ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV THESIS ABSTRACT THE EFFECT OF MOTIVATION ON PERSONAL CAREER MANAGEMENT Özlem ATILA Department of Management Afyon Kocatepe University Institute of Social Sciences June 2002 Thesis Advisor: Assistant Professor Mehmet ERKAN The purpose of this thesis is to research the effect of motivation on personal career management. In order to achieve this purpose, a survey was conducted among the workers of a public organization such as chief of sections, project officers, and other employees. This thesis identifies the theorical environment of human resources management, the term of career and its dimensions, personal and organizational career management, the definition and then the importance of motivation, the theories of motivation, the process of motivating people and the motivation factors affecting the personal career management in organizations in terms of both theories and applications. The main purpose of this study is to investigate the effect of motivation and career dimensions on the workers of the organizations, and to determine the relationships between these two issues. According to the demographical properties of the sample group (age, education, job, gender, marital status, etc.) the variation between the motivation and career expectations has been checked out.