Termal turizm işletmelerinde faaliyete dayalı maliyetleme sistemi ve Afyon ilinde bir uygulama
Activity based cost system in thermal tourism campanies and an application in Afyon
  1. Tez No: 190134
  2. Yazar: BURCU KAYNAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ RIZA KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Üretim teknolojisindeki gelişmeler ve otomasyonun yaygınlaşması, üretimyapılarında ve maliyet unsurlarında önemli değişmelerin yaşanmasına nedenolmaktadır. Otomasyona dayalı teknolojinin gelişmesi mamul ve hizmetmaliyetlerindeki genel üretim giderlerinin oransal olarak payını artırmaktadır.Geleneksel maliyet muhasebesi sistemleri, direkt maliyetlerin kullanıldığı üretimortamlarını baz aldığından mamul ve hizmet maliyetlerini doğru olarakyansıtamamaktadır. Bu durumda; işletmeler maliyet bilgisi gereksinimini karşılayacakyeni sistemlere ihtiyaç duymaktadır.Bu çalışmanın amacı, faaliyete dayalı maliyetleme sistemini maliyet muhasebesiaçısından incelemektir. Afyon ilinde faaliyette bulunan termal turizm işletmesi modelseçilerek, faaliyete dayalı maliyetleme sisteminin uygulanabilirliği ve gelenekselmaliyetleme sistemiyle arasındaki farklar verilmiştir.Çalışmada ilk olarak, konaklama işletmeleri ve termal turizm hakkında temelbilgilere yer verilmiştir. İkinci olarak, termal turizm işletmelerinde maliyet muhasebesisistemi ve faaliyete dayalı maliyetleme sisteminin yapısı üzerinde durulmuştur. Sonolarak, termal turizm işletmesinde faaliyete dayalı maliyetleme sistemi modelitasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments of the production technologies and widespread of automation havebeen causing significant changes on the production structures and cost components.Developments of technologies based on automation have increased overhead inproportion in the cost of products and services. As traditional cost accounting systemsdon?t take into consideration production environment in which direct costs are used,they could not reflect costs of products and services correctly. In such a case companiesneed new costing systems that can have abilities to meet theirs cost information needs.The aim of this study is to examine activity based costing system (ABC) interms of cost accounting. The applicability of activity based costing system (ABC) anddifferences between activity based costing (ABC) and traditonal costing system wereexposed on the bases of a thermal tourism firm in Afyon province.In this study first some common information on hospitality enterprices andthermal tourism was given. Second, cost accounting system and system of activitybased costing (ABC) were determined in thermal tourism firms. Finally, on the bases ofthese grounds, activity based costing system model was designed in thermal tourismfirm.