Kırıkkale il merkezi lise ve dengi okullarında tarih derslerine yönelik öğrenci tutumlarının değerlendirilmesi
The Consideration of the student behaviour about history lesson which is thought province at licee and egual schools at Kırıkkale province center
- Tez No: 61044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAFRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Tutum ölçeği Kırıkkale şehir merkezindeki değişik liselerde (Özel amaçlı, Genel ve Meslek) uygulandı. Amacımız öğrencilerin Tarih dersine karşı olan davranışlarını ölçmek ve belirlemekti. Tutum ölçeğinde geçerlilik ve güvenirliği önceden test edilmiş 20 ifade bulunmaktadır.Bu ölçeğin uygulanmasında tarama ve tesadüf örnekleme metodları kullanılmıştır. Tutum ölçeği, Kırıkkale şehir merkezindeki, 4 Genel Lise, 4 Özel Amaçlı Lise ve 7 Meslek Lisesinde uygulandı toplam 1030 öğrenci ölçeğe katıldı. Her sınıftan her cinsiyetten her branştan eşit sayıda öğrenci vardır. Alman sonuçlar varyans analiz tekniği ve sheffe testi ile bilgisayarda değerlendirildi. Sonuçta öğrencilerin okul, sınıf, branş ve cinsiyete göre ifadeler hakkındaki görüşleri belirlendi. Öğrencilerin Tarih dersine karşı davranışlarının, olumlu olduğunu,memmuniyetle gördük.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Attitude measure was carried out different lycees (private lycees, normal lycees and professional lycees) in Kırıkkale centrum. Our aim was to measure and determine the students behavior against history lesson. In attitude measure there are twenty expressions that were tested before application from validity and safety. The application of this measure, we used the methods of research and chance exemplifying. Attitude measure was carried out the sum of 4 normal lycees, 4 private lycees and 7 professional lycees in Kırıkkale centrum. Totally 1030 students joined the measure. There was equal enumaration students for each classes, (lycee 1,2,3) each sexes, each branches. The results that were taken; was appraised with technique of Varyance Analysis and test of sheffe in computer. In the result; student opinions about expressions were determined according to school, class, branch and sexes. In attitude measure, we understood with pleasure that students behavior is positive against history lesson.