Enflasyon muhasebesi, fiyatlar genel seviyesi modeli ile finansal tabloların düzeltilmesi ve bir uygulama
Inflation accounting correcting financial tabies by general prices model and a practise
  1. Tez No: 122265
  2. Yazar: NEVRİYE AYAS
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİKAİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Enflasyon, ekonomik bir gerçek olarak tüm dünya ülkelerini etkilemektedir. Enflasyonun en önemli niteliği bir ekonomideki yüksek fiyatlardır. Tarihi maliyetler muhasebesi muhasebenin amaçlarının farkına varılmasında yetersizdir. Bu muhasebenin en çok eleştirilen bölümü, enflasyon dönemlerinde, ölçü birimi olarak eşdeğer olmayan para birimlerini kullanmasıdır. Sonuç olarak cari kazanç (gelir) cari maliyetlerle karşılaştırılmamaktadır. Tarihi maliyetler muhasebesinin faaliyet kazancında fiyat değişimlerinin bir sonucu olarak, kazançlar ya da maliyet tasarrufları tesbit edilememektedir. Enflasyon dönemlerinde, tarihi maliyetler muhasebesinin sunduğu finansal durum tablolarında varlıklar tarihi maliyetlerle sunulmaktadır ve varlıkların cari değerlerine ait bilgi sağlanamamaktadır. Bununla birlikte tarihi maliyetler muhasebesinin sunduğu finansal tablolarda, enflasyonun etkilerinin sonuçlan görülememektedir. Fiyatlar genel durum muhasebesi modeli tarihi maliyetler muhasebesinin yetersizliğini gideren bir modeldir. Modelde, paranın satın alma gücü dikkate alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation, as an economic reality, has effected all the countries in the world. The most important characteristc of inflation is high prices in the economy Historical costs accounting is insufficient in realizing the aims of accounting. The most criticized part of this accounting is that, in the inflation terms it uses unequal money units as measure unit. As a result, current income hasn't been compared to current costs. In the activity profit of historical costs accounting, as a result of price changes, earnings or cost savings haven't been determined. In the inflation terms, in financial situation tables presented by historical costs accounting, assets have been presented with historical costs and knowledge about current values of assets hasn't been provided. Nevertheless in the financial tables presented by historical costs accounting, results of effects of inflation haven't been seen. General prices situation accounting is a model which removed insufficiency of the historical costs accounting. In the model, the power of purchase of money has been considered. n