Bulgar halk edebiyatında yeniçeri türküleri
Janissary songs in Bulgarian folklor
  1. Tez No: 122321
  2. Yazar: HÜSEYİN MEVSİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
113 7. ÖZET Bulgar halk türküleri arasında ülkenin çeşitli bölgelerinden derlenen ve Yeniçeriliği konu edinen 20'ye yakın ezgi bulunmaktadır. Yaygınlığını günümüze kadar yitirmemiş olan ve bizim tarihimiz ile yakınlık içinde bulunan bu türkülerin şimdiye kadar Bulgar halk yaratıcılığı uzmanları tarafından kapsamlı bir şekilde ele alınmadığı görülmektedir. Bundan dolayı çalışmamızı Yeniçeri türkülerinin konu, motif, dil ve stilistik özelliklerinin ortaya çıkarılması ve halk yaratıcısının bu Osmanlı kurumuna bakışı ve yorumu üzerine yoğunlaştırdık. Halk, tarihi türkülerin dizelerinde sosyal pratiğe dönüşen Yeniçeriliği kayıtsız şartsız reddederken, bireysel bazda Yeniçerileri kaderin kurbanı olarak görmektedir. At üzerinde tasvir edilen Yeniçeriler iki farklı dünya arasında gelip giden, hiç birinde tutunamayan, geçmişinin ve geleceğinin boşluğunda sıkışıp kalan, benliğini yitiren, kız kardeşi ile ilişkiye girme olasılığı bulunan bir yolda yürüyen trajik kişiler olarak gösterilir. Tarih kaynaklarında gaddarlığın ve acımasızlığın simgesi haline dönüşen Yeniçeriler halk türkülerinde doğdukları yerleri ve aile ortamını unutamadıklarından dolayı hasret ve özlem çeken, ağlayan, duygu yüklü kişiler olarak ele alınırlar. Türkülerden, başka bir sisteme ve dine hizmet etmelerine rağmen halkın Yeniçerileri bağrından söküp atamadığı, dışlamadığı, Türklerden ayırmak için onları sürekli beyaz renkler kullanarak betimlediği, ırk olarak halen kendinden gördüğü anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
116 9. SUMMARY There has been nearly 20 songs that tauch upon Janissaries that has been collected among Bulgarian folk-song from various part of country. It is seen that these songs which are still widespread and close to our history but they are not been taken into consideration efficiently by Bulgarian folk-creative expertise. Therefore, our work focused on topic, design, language and style of the songs of Janissaries. While society are refusing unconditionally Janissaries that has been transformed to social practice at the line of poetry, at the individual basis they see Janissaries as the victim of fate. Janissaries that has been described on the horse, is shown as trajic persons who go-come between two different world and lost their personality, also, it has possibilty that they either may have sex with their sister. Janissaries who has been transformed to symbol of cruelty, are taken as longing and criying person in order not to forget their own birth-place and family athmosphere in the source of history. It is understood from songs that although they served different system and religion, society has not externalized to Janissaries from their hearth, they always described them by using white colour in order to differentiate them from Turks and see them like themselves as nation.