Doğaüstü korku filimlerinde kadın
Woman in occult film
  1. Tez No: 122334
  2. Yazar: GÜLİN GÜLGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET: Toplumsal kriz dönemlerinde, popüler tür filmleri, düzeni korumaya yönelik mesajlar barındırırlar. 1970 ve 1980'lerin Amerikan korku filmlerinde de bu tür mesajlar görülür. Bu filmlerin en popüler izleklerinden biri doğaüstüdür. Doğaüstü, düzene yönelik tehditleri temsil eder. Bu dönemde öne çıkan eleştirel hareketlerden biri olan feminizm, ataerkil düzene yönelik bir tehdit olarak değerlendirilmiş ve toplumsal krizin sebeplerinden biri olarak görülmüştür toplumundaki tutucu kesim tarafından. Egemen ideoloji ile aynı safta yer alan popüler korku filmleri de, kadını düzene yönelen tehditlerden biri olarak temsil ederler. Filmlerde temsil edilen kadın tipleri, toplumsal cinsiyet rolleri, Hıristiyan dini ve oluşturduğu ahlaki söylem esas alınarak ortaya konmaktadır. Buradan yola çıkıldığında, doğaüstü güçle ilişkili olan kadının, toplumsal cinsiyet rollerine uymadığı, dini ve ahlaki açıdan“ideal”olarak tanımlanan kadın tipinden de uzak olduğu görülür. Bu kadınlar, etkin, bağımsız, cinsel açıdan özgür kadınlardır. Ataerkil ideolojinin kalıplarından uzaklaşan ve daha güçlü bir konumda varolma uğraşı veren kadın, doğaüstü korku filmlerinde, kadına yüklenen olumsuz önyargılar sayesinde, tehdit olarak karşımıza çıkar ve her sorunun kökünde olduğu izlenimini uyandırır. Toplumdaki krizin açığa çıkardığı paranoya doğrultusunda, masumun dahi kurtulamadığı bir ortamda; kadın için ayakta kalmanın tek yolu, ataerkil ideolojinin sınırları içinde kalmak ve ideolojinin devamını sağlamak olabilir. 112
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Popular genre films in social crisis periods, consist of messages that aims to protect the social order. These messages could be seen in American horror films in the period of 1 970's and 1 980rs. One of the most popular themes of this films is the occult. The theme of occult is used to represent the threats that are directed towards the social order. In this period, feminism appears as one of the critical movements in the society. It is thought as one of the threats to the patriarcal ideology and one of the reasons of the social crisis by the conservatives that in the society. Popular horror films that sides with the dominant ideology also represent women as one of the threats. In these films, women are thought with the gender roles, Christianity and its moral discourse. Related with this, women who had a relationship with the supernatural powers don't respect to the gender roles of woman and they don't seem as the“ideal”woman, from the point of view of the religion and the morality. That kind of woman could be active, independent and sexually free. Woman who quits the models of the patriarcal ideology and wants to be in a superior place, gains the negative stereotypes and appears as a threat and seems as she is the only cause of the problem that is related with the supernatural. As we think with the paranoia that come out from the social crisis, in an atmosphere even the innocent could not be saved; the only way that remains for woman is to stay within the territories of the patriarcal ideology and help the ideology to carry on. 113