Kur'an'ın yazılması ve cem'i sorunu
The Problem of inscription and collection of the Qur'an
- Tez No: 122386
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kur' ân' in yazıya geçirilmesi ve bir kitap haline getirilmesi süreçlerini ele aldığımız çalışmamız iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Kur'ân'ın yazılmasıyla ilgilidir. Bu bölümde Kur'ân'ın yazılmasını ele almadan önce konuya ışık tutması açısından Kur' ân öncesi vahiylerin yazıya geçirilme süreçlerine kısaca bir göz attık. Ardından 7. yüzyıl Araplarının tarihî ve kültürel koşulları çerçevesinde Kur'ân'ın yazılmasının ne şekilde gerçekleştiğini inceledik. İkinci bölümü Kur'ân'ın toplanması ve bir kitap haline getirilmesi çalışmalarına ayırdık. Önce böyle bir ihtiyacın neden ve nasıl ortaya çıktığını sorguladık, sonra da Ebu Bekir ve Osman dönemlerinde yapıldığı rivayet edilen cem' ve istinsah faaliyetlerinin kendi tarihsel koşullarıyla ne kadar uyumlu olduklarını anlamaya çalıştık. Neticede Kur'ân'ın bir kısmının Hz. Muhammed'in sağlığında yazıldığını, toplanması ve çoğaltılması çalışmalarının ise onun vefatından sonraki dönemlerde vuku bulduğunu gördük. Yazıya geçirilmemiş olan vahiyler de hafızların ezberine müracaat edilmek suretiyle ileriki dönemlerde kayda geçirilmiştir. Bu şekilde Kur' ân toplanmış ve bir kitap haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, in which we have dealt with the processes of inscription of the Qui*' an and its collection into a book, has two main sections. The first section focuses on the inscription of the Qur'an. In this part, before dealing with the inscription of the Qur'an, we have had a brief glance at the inscribing processes of revelations prior to the Qur'an. Afterwards, within the framework of the historical and cultural conditions of the Arabs in the 7th century, we have examined how the Qur'an was inscribed. The second section has been devoted to the activities of collection of the Qur'an and transforming it into a whole book. First, we have questioned why and how such a need emerged, then we have tried to conceive how much the reports regarding the collection and duplication of the Qur'an, which were reported to have been realised during the period of Hz. Abu Bakr and Hz. Uthman, comply with the historical conditions of that era. In sum, we have observed that a part of the Qur'an was inscribed during the prophet Muhammad's era, while its collection and duplication took place during the periods after his death. The uninscribed revelations were recorded later on with the help of those who knew the whole Qur'an by heart. In this way the Qur'an has been collected and transformed into a compiled book.