Yabancıların petrol kanunu kapsamındaki yatırımları
Foreign investments within the scope of the oil law
- Tez No: 324986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ŞİT KÖŞGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezimizin konusu, ?Yabancıların Petrol Kanunu KapsamındakiYatırımları?dır. Çalışmamızın amacı ise, Türkiye'de Petrol Kanunukapsamında yatırım yapacak olan yabancılara sağlanan yatırım ortamınıaçıklamaktır.Günümüzde enerji, ülke ekonomileri için hayati öneme sahiptir. Birülkenin ekonomik gelişmişlik düzeyi arttıkça enerjiye olan bağımlılığı daartmakta, bu da yeni enerji kaynaklarının bulunması gereksiniminiberaberinde getirmektedir.Petrol, 20. yüzyılda olduğu gibi, günümüzde de dünyanın en önemlienerji kaynağını oluşturmaktadır. Petrol, dünya enerji tüketiminde halenbirinci sıradadır ve yakın gelecekte de bu durumun değişmesi olasıgörülmemektedir. Bu sebeple, dünyadaki her ülke, daha fazla petrole sahipolmaya çalışmaktadır.Petrolün sözkonusu önemi dolayısıyla dünya ülkeleri ve tabii olarakülkemiz de petrol arama faaliyetlerine büyük önem vermektedir. 6326 sayılıPetrol Kanunu ile Türkiye'de yapılacak petrol arama ve işletme faaliyetlerihukuki düzenlenme altına alınmıştır.Günümüzde, ekonomik kalkınma için yatırım yapılmasının birzorunluluk olduğu, yatırım yapılmadan üretimin artmayacağı ve kalkınmanınsağlanamayacağı ve bu sebeple, özellikle kaynak sıkıntısı çeken, gelişmekteolan ülkeler açısından yabancı yatırımların büyük bir öneme sahip olduğukabul edilmektedir.Ev sahibi devletler, yabancı yatırımların söz konusu önemi dolayısıylabu yatırımları ülkelerine çekmek istemektedirler. Bu sebeple, ev sahibidevletler, yabancı yatırıma uygulayacakları muameleyi belirlemek amacıylaulusal yatırım mevzuatlarını yürürlüğe koymaktadırlar. Ülkeler bumevzuatlarla, sadece yabancı yatırımlara ilişkin sınırlamaları kaldırmaklakalmamakta aynı zamanda, yabancı yatırımcıya çeşitli teşviklersunmaktadırlar. 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu bu niteliktebir kanundur.Petrol Kanunu da, yabancı yatırımlara ilişkin bu mülahazalarla, petrolarama ve işletme faaliyetlerine yabancı müteşebbislerin katılımına olanaksağlamış ve yabancı müteşebbislere birçok teşvik ve kolaylıklar sağlamıştır.Anahtar Sözcükler1. Petrol Kanunu2. Petrol arama ve işletme faaliyetleri3. Yabancı yatırım4. Teşvik5. Doğrudan Yabancı Yatırımlar KanunuÖZSU, Güray. Yabancıların Petrol Kanunu Kapsamındaki Yatırımları, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012.Tezimizin konusu, ?Yabancıların Petrol Kanunu Kapsamındaki Yatırımları?dır. Çalışmamızın amacı ise, Türkiye'de Petrol Kanunu kapsamında yatırım yapacak olan yabancılara sağlanan yatırım ortamını açıklamaktır.Günümüzde enerji, ülke ekonomileri için hayati öneme sahiptir. Bir ülkenin ekonomik gelişmişlik düzeyi arttıkça enerjiye olan bağımlılığı da artmakta, bu da yeni enerji kaynaklarının bulunması gereksinimini beraberinde getirmektedir.Petrol, 20. yüzyılda olduğu gibi, günümüzde de dünyanın en önemli enerji kaynağını oluşturmaktadır. Petrol, dünya enerji tüketiminde halen birinci sıradadır ve yakın gelecekte de bu durumun değişmesi olası görülmemektedir. Bu sebeple, dünyadaki her ülke, daha fazla petrole sahip olmaya çalışmaktadır.Petrolün sözkonusu önemi dolayısıyla dünya ülkeleri ve tabii olarak ülkemiz de petrol arama faaliyetlerine büyük önem vermektedir. 6326 sayılı Petrol Kanunu ile Türkiye'de yapılacak petrol arama ve işletme faaliyetleri hukuki düzenlenme altına alınmıştır.Günümüzde, ekonomik kalkınma için yatırım yapılmasının bir zorunluluk olduğu, yatırım yapılmadan üretimin artmayacağı ve kalkınmanın sağlanamayacağı ve bu sebeple, özellikle kaynak sıkıntısı çeken, gelişmekte olan ülkeler açısından yabancı yatırımların büyük bir öneme sahip olduğu kabul edilmektedir.Ev sahibi devletler, yabancı yatırımların söz konusu önemi dolayısıyla bu yatırımları ülkelerine çekmek istemektedirler. Bu sebeple, ev sahibi devletler, yabancı yatırıma uygulayacakları muameleyi belirlemek amacıyla ulusal yatırım mevzuatlarını yürürlüğe koymaktadırlar. Ülkeler bu mevzuatlarla, sadece yabancı yatırımlara ilişkin sınırlamaları kaldırmakla kalmamakta aynı zamanda, yabancı yatırımcıya çeşitli teşvikler sunmaktadırlar. 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu bu nitelikte bir kanundur.Petrol Kanunu da, yabancı yatırımlara ilişkin bu mülahazalarla, petrol arama ve işletme faaliyetlerine yabancı müteşebbislerin katılımına olanak sağlamış ve yabancı müteşebbislere birçok teşvik ve kolaylıklar sağlamıştır.Anahtar Sözcükler1. Petrol Kanunu2. Petrol arama ve işletme faaliyetleri3. Yabancı yatırım4. Teşvik5. Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu
Özet (Çeviri)
The theme of the thesis is ?Foreign Investments Within The Scope ofThe Oil Law?. The primary goal of the study is to clarify and present theinvestment climate provided for foreign entrepreneurs in Turkey.Today energy has a vital importance for the national economies. Themore the country economically develops, the more dependency on theenergy increases and this situation is accompanied with the requirement forfinding new energy resources.The oil is currently the primary energy resource of the world as it wasthe same in 20th century. It is still the number one item in world energyconsumption league and no chance is proposed for the near future.Therefore, each country in the world strives to have more and more oil.The countries including our country attach great importance to oilexploration and research activities. Oil Law # 6326 has introduced legalregulation for the oil exploration and research activities to be carried outwithin the territory of Turkey.Today?s common assumption claims that undertaking investments is amust for economic development; otherwise the production cannot beimproved and the development objectives cannot achieved; therefore, foreigninvestments are crucial especially for developing countries that suffer fromscarcity of resources.Host countries race each other to attract foreign investors due torespective significance of the foreign investments. Therefore, host countriesput into force their national investment legislations to determine the policy tobe followed for the foreign investment issues. Said legislations not onlyeliminate the limitations imposed on foreign investments but also offervarious incentives for foreign investors. Direct Foreign Investments Law #4875 constitutes a good sample for such legislations.In provisions concerned with the foreign investment, the Oil Law alsopermits the foreign entrepreneurs being involved in oil exploration andoperation activities and offers various incentives and facilities for foreignentrepreneurs.Keywords1. Oil Law2. Exploration and operation activities3. Foreign investment4. Incentive5. Direct Foreign Investments LawÖZSU, Güray. Foreign Investments Within The Scope of The Oil Law, Master?s Thesis, Ankara, 2012.The theme of the thesis is ?Foreign Investments Within The Scope of The Oil Law?. The primary goal of the study is to clarify and present the investment climate provided for foreign entrepreneurs in Turkey.Today energy has a vital importance fort he national economies. The more the country economically develops, the more dependency on the energy increases and this situation is accompanied with the requirement for finding new energy resources.The oil is currently the primary energy resource of the world as it was the same in 20th century. It is still the number one item in world energy consumption league and no chance is proposed for the near future. Therefore, each country in the world strives to have more and more oil.The countries including our country attach great importance to oil exploration and research activities. Oil Law # 6326 has introduced legal regulation for the oil exploration and research activities to be carried out within the territory of Turkey.Today?s common assumption claims that undertaking investments is a must for economic development; otherwise the production cannot be improved and the development objectives cannot achieved; therefore, foreign investments are crucial especially for developing countries that suffer from scarcity of resources.Host countries race each other to attract foreign investors due to respective significance of the foreign investments. Therefore, host countries put into force their national investment legislations to determine the policy to be followed for the foreign investment issues. Said legislations not only eliminate the limitations imposed on foreign investments but also offer various incentives for foreign investors. Direct Foreign Investments Law # 4875 constitutes a good sample for such legislations.In provisions concerned with the foreign investment, the Oil Law also permits the foreign entrepreneurs being involved in oil exploration and operation activities and offers various incentives and facilities for foreign entrepreneurs.Keywords1. Oil Law2. Exploration and operation activities3. Foreign investment4. Incentive5. Direct Foreign Investments Law