Kongre katılımcılarının destinasyon özelliklerine verdikleri önemin önem-performans analizi ile tespiti: Antalya - İstanbul karşılaştırması
Determination of the congress participants' importance to the destination characteristics with importance - performance analysis: Comparison of Antalya – iIstanbul
- Tez No: 399513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM CABER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kongre turizmi, insanların toplantı amaçlı seyahatlerinde konaklama, ulaşım, yiyecek- içecek hizmetlerinin de karşılandığı bir turizm türüdür. Turizm mevsimini uzatıcı özelliği, üst gelir ve kültür seviyesindeki gruplara hitap ettiği için bölgeye sağladığı ekonomik kazancın diğer turizm çeşitlerinden yüksek olması, başarılı kongrelerin kentin ve bölgenin uluslararası pazarda etkin tanıtımını sağlaması gibi özelliklerinden dolayı, kongre turizmi bölgeye hem maddi hem de manevi bir çok yarar sağlamaktadır. Bu çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kongre turizmi, ikinci bölümde ise destinasyon özellikleri, destinasyon rekabetçiliği ve destinasyon seçim modelleri ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise, alan araştırması sonucunda elde edilen bulgular yer almaktadır. Çalışmanın alan araştırması, Antalya ve İstanbul illerinde organize edilen uluslararası kongrelere katılan Türk ve yabancı uyruklu katılımcılara uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Antalya'da“Toplantı ve Konaklama Tesisleri”; İstanbul'da ise“Toplantı ve Konaklama Tesislerinin Yer Kapasitesi”,“Konferans Etkinliklerinin Uygunluğu”,“Şehir Imajı”,“Toplantı Yerleşkesine Erişebilirlik”,“Yerel Altyapının Uygunluğu ve Standartları”korunması gereken özellikler olarak tespit edilmiştir. Bu maksatla ilgili özelliklere kaynak aktarımı sürdürülmelidir. Antalya açısından“Şehir Imajı”ve“İklim”, İstanbul açısından“Dışarıda Eğlence Olanakları”, kongre delegelerine göre üzerinde yoğunlaşılması gereken özellikler olarak tespit edilmiştir.“Devlet Desteği”,“Dışarıda Eğlence Olanakları”ve“Gezme-görme ve Kültürel Çekicilikler”Antalya için;“Emtia Giderleri”ve“Devlet Desteği”ise İstanbul için düşük öncelikli özellikler olarak değerlendrilmiştir. Diğer bir ifade ile hem kongre delegelerinin bu hususlara verdikleri önem, hem de bu hususların mevcut performasları düşüktür.“Ulaşım Giderleri”,“Konaklama Giderleri”,“Gıda Giderleri”,“Toplantı Yerleşkesine Erişebilirlik”gibi özellikler, her iki destinasyonda araştırmaya katılanlar tarafından olası aşırılıklar olarak adlandırılmıştır. Bu nedenle bu hususların algılanan performansları yüksek, ancak önemleri düşüktür. Antalya ve İstanbul'da gerçekleştirilen bu çalışma ile Türkiye kongre turizminin rekabetçilik seviyesi ve uluslararası kongre katılımcıları açısından ilgili destinasyonlarda yer alan farklı özelliklerin nitelikleri ortaya konmuştur. Bu sayede Türkiye'de kongre turizmi ile ilgili literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Congress tourism is the type of tourism which includes the provision of services such as accomodation, transportation and catering during business trips. Due to its features such as extention of the tourism season as well as economic gain introduced to the region because of addressing higher income and culture groups in comparison to other types of tourism and successful congresses ensuring the effective promotion of the region in the international market, congress tourism is adding a significant financial and non financial value to the region. This study consists of three main parts. Introduction to congress tourism in the first section is followed by the theoretical information about destination properties, destination competitiveness and destination choice models in the second section. The last section includes findings obtained as a result of the subject research. Research of the study was made among Turkish and foreign participants of the international conferences organized in the provinces of Antalya and Istanbul. As a result of research a number of aspects such as“Meeting and Accommodation Facilities”in Antalya and“Space Capacity of the Meeting and Accommodation Facilities”,“Suitability of Conference Facilities”,“City Image”,“Site Accessibility ”“Suitability and Standard of Local Infrastructure”in Istanbul were identified as required characteristics that need to be preserved. For this purpose, resource transfer to the relevant areas should be continued. For Antalya“City Image”and“Climate”and for Istanbul“Outside Entertainment”have been identified as the focus areas according to the congress delegates. Meanwhile,“Government Support”,“Outside Entertainment”,“Sightseeing and Cultural Attractions”in Antalya and“Commodity Prices”,“Government Support”in Istanbul were identified as low-priority features. In other words both the importance and current performance of above stated aspects are low among congress delegates. Features such as“Expense of Transportation”,“Expense of Hotel”,“Expense of Food”,“Site Accessibility”were named as a potential excesses by those surveyed in both destinations. Therefore, the perceived performance of these aspects is high, but the importance is low. As a result of research based on the feedback of the international congress participants conducted in Antalya and Istanbul, the level of competitiveness of Turkish congress tourism and the qualifications of various features presented in related destinations were revealed. By these means the study has contributed to the literature on the congress tourism in Turkey.