Liderlikte farklılıkların yönetimi Mersin sağlık sektörü örneği
Diversity management leader ship 'Mersin health sector case'
- Tez No: 428254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Toplumsal, ekonomik, sosyal değişimlerin ve yeniliklerin yaşandığı günümüzde organizasyonlar giderek artan rekabet ortamında ayakta kalabilmek ve mücadele edebilmek için bu değişime ve yeniliklere uyum sağlamak zorunda kalmışlardır. Değişim ve yeniliklere uyum sağlamak, bunları organizasyonlarda uygulayabilmek ve küresel standartları yakalayabilmek ancak yöneticilerin aynı zamanda liderlik davranışlarına sahip olmaları ile mümkündür. Organizasyonu başarıya ve geleceğe taşıyan kişi liderdir. Bu çalışmanın amacı Mersin Sağlık Sektöründe ki yöneticilerin liderli farklılıklarını ortaya koymaktır. Bu çalışmanın önemi, sağlık sektöründeki liderlik farklılıklarındaki demografi faktörlere göre değişimini belirlemektir. Bu maksatla Mersin'inde 135 sağlık çalışanlarına uygulana anket çalışması ile elde edilen bulgular analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In todays world, where rapid social, economic changes and innovations take place, organizations are obliged to adapt themselves to those changes and innovations in order to survive and compete in an increasingly competitive environment. Adapting to changes and innovations, applying them to organizations and keepin gup with the global standards is only possible through executives who possess leadership skills. Leader is the person who leads the organization to success and future. The aim of this study is to show the differences of the executive leadership of Mersin in the health sector . The importance of this study is to determine the change in leadership based on demographic factors, differences in the health sector. For this purpose, the results obtained with Mersin in 135 health workers to implement the survey were analyzed .