Türkiye'de kamu kesimi istihdam politikaları ve personel harcamaları
Public sector employment policies and personnel expenditures in Turkey
  1. Tez No: 122976
  2. Yazar: BEKİR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT FALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
oz 21 inci yüzyılla birlikte küreselleşme süreci ulus-devlet bütünlüklerini etkinsizleştirmek suretiyle toplum ve Devlet olarak sosyal yapıyı bir yeniden yapılanma sürecine tabi tutulması noktasında zorlamış, refah-kalkınma kamu yönetimi önderliğinde kamu sektörü tarafından değil, kamu-özel sektör önderliğinde özel sektör tarafından gerçekleştirilebileceği kanısı benimsenmiştir. Kamu vurgusu zayıflamaya başlamış, kamu kesimine kamu mekanizmaları değil de piyasa mekanizmaları egemen kılınmaya çalışılmış, buda doğal olarak merkeziyetçi örgütlenmeyi kırıp dökmeye başlamıştır. Bu değişim ister istemez Kamunun istihdam yönüne de yansımış, esnek istihdam biçimlerini kamu yönetiminde yaşama geçilmenin yolları aranır olmuştur. Ne varki; geleneksel Türk kamu yönetimi yapı ve anlayışının; gerek siyasal kadroların gerekse bürokrasisinin bakış açısı ve buna müsaade edecek gibi görünmemektedir. Süreçleri ve sonuçları standardize eden Klasik bürokratik dönemini dahi tamamlayamadan“post-fordist”döneme Türk kamu yönetiminin geçmesi en azından önümüzdeki 15 yıllık dönemde mümkün gözükmemektedir. Bu durumda kamu yönetimimizin sorunlarını kendi bütünselliği içinde ve uygulanabilir boyutuyla ele almak, daha doğru ve ihtiyaca uygun bir tutum olacaktır. Bu çalışmada Türk kamu personel sistemi, çeşitli yönleriyle ele alınmış, sorunları belirlenmiş ve çözüm önerileri de kendi bütünselliği içinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada önemle vurgulanan husus, kamu personel sistemimizin esaslı sorununun; personel fazlalığı değil toplam kalitesi düşük ve düşük verimlilikle çalışan personel sayısının fazlalığıdır. Bunu besleyen hususlar ise, düşük maaş düzeyi, olumsuz motivasyon faktörleri ve yolsuzlukları kolaylaştıran yönetim sistemi ve hizmete giriş ve yükselme de liyakat sistemindeki aksaklıklar sıralanabilir. Buda doğal olarak kamu hizmetlerinin giderek daha yetersiz kamu görevlileri ile yürütülmek zorunda olması anlamına gelecektir. Bu temel problemin çözülmesi ile Türk kamu yönetiminin 21. Yüz yılda daha etkin çalışabileceğini beklemek mümkün gözükmektedir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization process has enforced society and state to restructure themselves by the start of 21st century. Thus, the perception that welfare and development could be accomplished by the private sector with the leading of public- private sector initiatives, not by the public sector alone has been widely accepted. In this way, the emphasis on public sector has become unlikely. Instead of public mechanisms, market mechanisms has begun to be effective in public sector fields. Via this progress, centralist organization has started to collapse. This change has been reflected to employment side of public sector as soon as requested. At the administrative level, efforts have been seen in searching and adapting the flexible employment types. Unfortunately, it seems that the traditional understanding and perceptive of Turkish public administration (both politicians and bureaucracy) wouldn't permit this process to be accomplished. In the near future, at least in the period of fifteen years, there would not be very likely that“post fordist”stage could be reached in the Turkish public administration which has not completed classic bureauratic era yet. In this respect, it is essential that to consider the problems of our public administration at the whole and applicable ways. This is the best way to meet the needs. In this study, Turkish public personnel system is examined with its various dimensions. Here we have tried to determine the problems of public personnel system. The solution to the determined problems have been improved with the condition of feasibility. In this research, it is emphasized that the real problem in public personnel system is not the simple over employment but the unqualified and unproductive over employment. The supportive elements that feed this kind of over employment are lower wage rate, negative motivation factors, the administration system that facilitate corruption, and defects in merit system. This means that public services are obliged to meet with inadequate public servants. By the solution of this fundamental problem, it is possible to expect that Turkish public administration would work more effeciently in the 21st century. IV