İş doyum düzeyi farklı olan öğretmenlerin psikolojik belirtilerinin karşılaştırılması
Comparance of psychological symptoms of the teachers whose working satisfaction levels are different
  1. Tez No: 123133
  2. Yazar: HAKAN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SIRRI AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞ DOYUM DÜZEYİ FARKLI OLAN ÖĞRETMENLERİN PSİKOLOJİK BELİRTİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI HAKAN BEKTAS DANIŞMAN: Doç.Dr. SIRRI AKBABA 2003-Sayfa:87+S JÜRİ: Doç.Dr. SIRRI AKBABA Bu çalışmada Erzurum İl Milli Eğitim müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan iş doyum düzeyi düşük ve yüksek olan ilköğretim l. ve 2. kademe öğretmenlerinin psikolojik belirtileri karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Erzurum il merkezinde resmi okullarda görev yapan ilköğretim 1. ve 2. kademe öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerden 200'ü erkek, 200'ü kadındır. Bu öğretmenlerin 200'ü birinci kademede, 200'ü ikinci kademede görev yapmaktadır. Araştırmada iş doyum düzeyleri, Tezer tarafından geliştirilip, güvenirlik ve geçerlik çalışması yapılmış olan iş doyumu ölçeğiyle ölçülmüştür. Psikolojik belirti düzeyim ise L.R. Derogatis tarafından geliştirilip güvenirlik ve geçerlik çalışması yapılan, Türkiye'ye uyarlaması ise Nesrin Hisli Şahin ve Ayşegül Durak tarafından yapılan, Kısa Sepmtom Envanteri ile ölçülmüştür. Öğretmenlerin özlük niteliklerine ait bilgiler ise araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda SPSS paket programı ile analiz edilmiş ve şu bulgulara ulaşılmıştır: Araştırmada istatistiksel teknik olarak t testi, aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular özetle aşağıda verilmiştir. 1. İş doyumu düşük ve yüksek olan öğretmenlerin psikolojik belirtileri yönünden aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır. 2. İş doyumu düşük ve yüksek olan öğretmenlerin kademe değişkeni yönünden karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır. 3. İş doyumu düşük ve yüksek olan öğretmenlerin cinsiyet değişkeni yönünden karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. 4. I. ve II. kademe öğretmelilerinin psikolojik belirti düzeyleri karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. 5. Cinsiyet yönüyle öğretmenlerin psikolojik belirti düzeyleri karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler İş doyumu, Psikolojik belirtiler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS CGMPARANCE OF PSYCHOLOGICAL SYMPTOMS OF THE TEACHERS WHOSE WORKING SATİSFACTÎOM LEVELS ARE »IFFESEİNT Hakaa BEKTÂŞ Adviser. Assoc. ?r©£J>r. Sırrı AKBABA 2603- Page:87+8 jury: Assoc Praf.Br. Sim AKBABA.***«***««****ıa«*3ıs** ******* In this study, the psychological symptoms of the teachers working at public schools depended on Erzurum National Education Management and whose working satisfaction level is low and high at secondary school has been compared. The example of this study has consisted of the teachers working at formal secondary school in Erzurum city center- Two hundred of these teachers are men and the same number of women. Two hundred of these work at elementary and the rest at secondary. In this study, the working satisfaction levels developed by Tezer, have been measured by working satisfaction measurement psychological symptoms of scale levels have been developed by L.R. Derogotis, Nesrin Hisli ŞAHİN and Ayşegül DURAK are the scientists who level it to Turkey. The knowladge which belongs to the teachers has been collected by the investigator. The results have been (analyzed) by SPSS progpramme at computer. Testing, aricmethic, meaningfull and percentage volues have been used as satatical technique in the study. The summary of the results gained from this study has been given below. 1. There has been a meaoingftyB statical difference between, the psycholgical symptoms of the teacher whose working satisfactory levels are high and low. 2. When the teachers are compared with teacher whose working satisfactory levels are high and low, there has been a meaningful! statical difference between them in the view of level. 3. There is no meaıöngüıll statical difference between the teachers whose working satisfection levels are high and low in the view o f sexiality. 4. There is no meaningfidl statical difference between the teachers working at elementary and secondary schools m the view of psyelioiojical symptoms. 5. There has been statically difference between the ieaehers when their psychological sympthom levels have been compared in the view of sexiality. KeyWords: Psychological sympthoms, Occupational satisfaction.