Başaçıkma davranışları üzerinde kişilerarası stres ve empatik eğilim düzeyi etkisinin incelenmesi
The Relationship between interpersonal stress and empatic skills in the contett of coping with stress
- Tez No: 123134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
02. Özet Bu araştırmanın amacı, empatik eğilimin kişilerarası ilişkilerde ortaya çıkan stres ile ilişkisini araştırmak ve bu bağlamda kişinin başaçıkma davranışlarını incelemektir. Alan araştırması niteliğindeki bu çalışma 468 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılanların sayısal dağılımı şöyledir; 113 öğretmen, 184 öğrenci ve 171 hemşire. Araştırma grubu araştırmaya katılmak isteyen bireyler arasından tesadüfen seçilmiştir. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Betimsel yöntem ile yapılan bu araştırma, bir alan taraması (survey) niteliğindedir. Araştırmanın veri toplama aracı Özbay ve Şahin (1997) tarafından geliştirilmiş, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan Stresle Başaçıkma Tutumları Envanteri, Özbay, Koç ve Şahin (1999) tarafından geliştirilen Sosyal Anksiyete Ölçeği, Dökmen (1988) tarafından geliştirilen Empatik Eğilim Ölçeği ve araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu 'dm. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS/WINDOWS istatistik programıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı istatistik yanında iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. îki yönlü varyans analizlerinde grup farklılıklarının kaynağını belirlemek için Bonferroni ranj testi kullanılmıştır. Farklı başaçıkma tutumları, sosyal anksiyete, empatik eğilim ve yaşla olan ilişkilerini incelemek üzere korelasyonel tekniklere de yer verilmiştir. Araştırma sonucunda farklı grupların (öğretmen, öğrenci, hemşire) sosyal anksiyete ve empatik eğilimleri arasındaki ilişki manidar bulunmuştur. Sosyal anksiyete düzeyine bağlı olarak cinsiyet faktörüne ilişkin farklılık bulunurken, empatik eğilim düzeyine bağlı olarak cinsiyet faktörüne ilişkin farklılık bulunmamıştır. Empatik eğilim üzerinde sosyal anksiyete düzeyi farklarına ilişkin manidar istatistiksel sonuçlar elde edilmiştir. Aktif planlama üzerinde sosyal anksiyete ve empatik eğilim etkileşim etkisine bağlı manidar istatistiksel sonuç elde edilmiştir. Ancak, duygusal kaçma ve kabul/bilişsel yeniden yapılandırma üzerinde sosyal anksiyete ve empatik eğilim etkileşim etkisine bağlı manidar istatistiksel sonuçlar elde edilememiştir. Sosyal anksiyete faktörü ile aktif planlama ve VIduygusal kaçma başaçıkma seçimleri arasında anlamlı istatistiksel etkileşimler elde edilmiştir. Empatik eğilim ile başaçıkma seçimleri arasında manidar istatistiksel etkileşimler bulunmamıştır. Sonuçlar, stresle başaçıkmada sosyal anksiyete ve empatik eğilim değişkeninin kişisel faktörler olarak farklı başaçıkma seçimleriyle ilişkisi kapsamında tartışılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of the study is to search for the relationship between interpersonal stress and empathic skills in the context of coping with stress. The study is conducted on 468, 113 teachers, 184 students, and 171 nurses. The sample is selected on random and voluntary basis. On this study Coping Inventory (Özbay & Şahin, 1997), Social Axsiousness Scale (Özbay, Koç & Şahin, 1999) and Empathic Tendency Scale (Dökmen, 1988) were used to gather relevant measure. For the statistical analysis SPSS/WINDOVS were used. Two-way factorial anova test was employed to test social anxiety and empathy interaction on three different types of coping behaviour, namely active planning, emotional avoidance and accaptance-cognitive restructuring. The results showed that the relationship between social anxiety and empathic tendency found to be significant on different groups. Gender differences appeared on social anxiety, whereas no signicifant relationship was found between gender and empathic tendency. For the two-way interactions of social anxiety and empathic tendency, there is interactional effect on active planning type of coping behaviour. However, emotional avoidance and accaptance/cognitive restructuring type coping has no interactional effect of social anxiety and emphatic tendency. People has less social anxiety and more empathic skills tend to use more active planning type of coping behaviours in daily stress transactions. The results are discussed in terms of coping with interactional stress, empathy and coping relationships. Some counseling implications are desired from the results for the use in different helping situations. VIII