Emniyet Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen trafiğin denetlenmesi/düzenlenmesi ve kaza tahkiki eğitimlerinin(yerinde eğitimler) değerlendirilmesi
Evaluation of traffic surveillance and accident investigation trainings arranged by the general directorate of national security
  1. Tez No: 215399
  2. Yazar: AYHAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KARİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanı amacı, Trafik Polislerine yönelik olarak düzenlenen TrafiğinDenetlenmesi/Düzenlenmesi ve Kaza Tahkiki Eğitimlerini (Yerinde Eğitimlerin)kursa katılanların ve görevli eğiticilerin görüşlerine dayalı olarak değerlendirmektir.Tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın kapsamını TrafiğinDenetlenmesi/Düzenlenmesi ve Kaza Tahkiki Eğitimlerine katılan tüm kursiyerler ileprogramda görev alan tüm eğiticiler oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunda,22 Mayıs ? 02 Haziran 2006 tarihleri arasında 8 farklı merkezde düzenleneneğitimlere katılan 153 kursiyer ile bu eğitimlerde görev alan 8 ve Trafik Eğitim veAraştırma Dairesi Başkanlığında görevli 3 eğitici yer almıştır.Çalışma grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kursiyer Anket Formu?ve ?Trafik Eğiticisi Anket Formu? uygulanmıştır. Veri toplama araçları yoluyla eldeedilen veriler SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Veri çözümlemedebetimsel istatistiklerden frekans, yüzde ve aritmetik ortalama kullanılmıştır.Çalışmada genel olarak, kursiyerler ve eğiticiler Eğitim Programınınhedeflerini, içeriğini, eğitim ve sınama durumlarını yeterli olarakdeğerlendirmişlerdir. Ancak her iki grup, eğitim programı içerisinde uygulamaIIIderslerine daha çok zaman ayrılması ve uygulama derslerinde kullanılan araç-gerecinartırılması gerektiğini belirtmişlerdir. Ayrıca eğitimin kapsamının genişletilerekilkyardım, taşıt mekaniği gibi derslerin programa dahil edilmesi ortaya çıkan önemlibaşka bir sonuç olmuştur.Araştırmanın sonuçlarının, Trafiğin Denetlenmesi/Düzenlenmesi ve KazaTahkiki Eğitim Programının geliştirilmesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate and develop the TrafficSurveillance and Traffic Accident Training prepared and carried out for trafficpolice, based on the views of lecturers and trainees.The scope of study characterized by the search model is consist of all of thetrainees and lecturers participated the Traffic Surveillance and Traffic AccidentTrainings. Research working group consists of 153 trainees and 8 lecturers who isparticipating these trainings held in during May 22- June 2, 2006 in 8 differentcenters and 3 lecturers who is working Traffic Education and Research Department.The working group has been studied two separate questionnaire developed bythe researcher, ?Trainees Questionnaire? and ?Lecturers Questionnaire?. Datacollected from various sources have been analyzed by using the SPSS computerprogram. Frequency, percentage and arithmetic average have been used asdescriptive statistics in data analysis.Results of this study have shown that trainees and lecturers have beenevaluated the program goals, contents, education circumstances and testVcircumstances as ?sufficient?. Both of them suggested that practical lectures andequipment used in this lectures must be increased. In addition that trainees andlecturers suggested that some topics (especially first aid, vehicle mechanics) must beadded training program.It is thought that the results of this study will contribute to furtherdevelopment of the Traffic Surveillance and Traffic Accident Training Curriculum.