Tetraoksimlerin sentezi ve bazı polimerik geçiş metal komplekslerinin yapılarının incelenmesi
- Tez No: 12331
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAZİ İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZ Bu çalışmada kloralhidrat ve hidroksilamirıhidroklorür 'den çıkarak anti-kloroglioksim elde edildi. anti-Kloroglioksimin eterdeki çözeltisinden NH gazı geçirilerek antiami- noglioksim sentezlendi. anti-Aminoglioksim ' in klorlanmasıyla anti-kloroaminoglioksim elde edildi. anti-Kloroa.minoglioksim değişik sübstitüe aromatik diaminlerle reaksiyonu sonunda birer tetraoksim olan, aril-bis(diaminoglioksim) ' le - rin sentezi yapıldı. Bu yeni ligandlar, l, difeniletan-4, 4'-bis(diaminoglioksim) (BPEDGH.), l,l'-difenilmetan-4,4f- bis(diaminoglioksim) (BPMDGH,), l,l'-difenil-4,4'-bis(diaminoglioksim) (BPDG-H,) ve l,4-fenil~bis(diaminoglioksim) (PDGEL) sentezlendi. Bu ligandlar ve polimerik Ni(Il), Co(II) ve Gu(Il) kompleksleri yapılarak, elementel analiz, I.R., H-N.M.R. ve U.V.visible spektrofotometresinden alman sonuçlar ile yapıları aydınlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
_jv*»“-«i,s>V4r....v n abstract w. /'.:;:,,;:.”'?> a : -v 5 In this study, anti-Chlor oglyoxime, which is obtained "by using chloralhydrate and hydroxy lamraoniumchlorid as star ting materials. anti-Chloroaminoglyoxime was synthesized from anti-aminoglyoxime obtained with anti-chloroglyoxime and NH,, and passing chlorine gases. New substituted bis(diaminoglyoximes) were obtained by the reaction of anti-chloroamineglyoxime and aromatic diami nes namly; l,l'-diphenylethane-4, 4' -bis (diaminoglyoxime) (BPEDGEL ), 1,1' -diphenylmethane-4 5 4 ' -bis ( diaminoglyoxime ) (BPMDGH,), l,l'-dipheny 1-4, 4' -bis ( diaminoglyoxime KBPDGK,) and l,4-phenyl-bis( diaminoglyoxime) (PDGH.). The complexes of these new ligands with Co(ll), Ni(ll) and Cu(Il) have been isolated. All these complexes are squ are-planer form and in a polymeric structure. The structu res of the ligands and complexes are proposed on the basis of H-N.M.R., I.R., Ü.V. -visible and elemental analyses da ta.