Konut mutfaklarında kullanılan tezgahların fiziksel, mekaniksel ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical, mechanical and technological properties of kitchen counters used in houses
  1. Tez No: 123331
  2. Yazar: BORA DELLALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
KONUT MUTFAKLARINDA KULLANİLAN TEZGAHLARIN FİZİKSEL, MEKANİKSEL VE TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Bora Dellaloğlu Hacettepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı ÖZ Mutfaklar günlük yaşamımızda her gün sıklıkla kullandığımız ve özellikle ev hanımlarının çoğunluğunun zaman geçidiği mekanlardır. Mutfaklar genellikle gıda maddelerinin muhafaza edildiği, yemeklerin pişirildiği, bulaşığın yıkandığı ve kimi zaman çöplerin saklandığı mekanlardır. Bu işlemler yapılırken mutfağın belli kısımları çok belli kısımları az kulanılır ve bağlı olarak da bu kullanımlar doğrulusunda zaman la yıpranırlar. Bu tezde mutfakların en sık kullanılan yerleri olan mutfak tezgahlarını incelenecektirve bu kullanımlar sonucu oluşan fiziksel, mekaniksel ve kimyasal özellikleri tezgahlardaki etkilerini gösterilmeye çalışacaktır. Bu çalışmada en çok kullanılan mutfak tezgahları olan yeşil yonga levhaya sıkılmış laminat tezgah, yonga levhaya sıkılmış laminat tezgah, mermerit, mermer, polikor ve granit mutfak tegahları inceleyenecektir. Bu inceleme süresince yüzey aşınmasına karşı dayanıklılık, kaynar suya daldırmaya karşı dayanıklılık, kuru sıcaklığa karşı dayanıklılık, çizilmeye karşı dayanıklılık, lekelenmeye karşı dayanıklılık, sigara ateşine karşı dayanıklılık, buhara karşı dayanıklılık ve neme karşı dayanıklık deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonuda elde edilen sonuçlarla yaptığımız puanlamada en çok kullanılan mutfak tezgahlan olan yeşil yonga levhaya sıkılmış laminat tezgah, yonga levhaya sıkılmış laminat tezgah, mermerit, mermer, polikor ve granit mutfak tegahlarının sıralaması şu şekilde olmuştur. Bu puanlama sonunda granit 292 puanla birinci, laminat 1 ve laminat 2, 280 puanla ikinci, mermerit 277.25 puanla üçüncü, mermer 272.25 puanla dördüncü, polikor 259 puanla beşinci sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
HI DETERMINATION OF PHYSICAL, MECHANICAL AND TECHNOLOGICAL PROPERTIES OF KITCHEN COUNTERS USED IN HOUSES Bora Dellaloğlu Hacettepe University Science Enstitute, Department of Wood products Industrial engineering ABSTRACT Kitchens are the places which we spend most of the time of our daily life. They are also places for washing the dishes, cooking, storing foods and some times for keeping garbage. During these processes, some of parts are being used rarely and some of parts being used usually in the kitchen. And because of this, those parts which use more face with surface erosion. In this thesis, will be studied on the kitchen counters which are the mostly frayed. While using the kitchen counters some of chemical, physical and mechanical operations fray them, which is the study of this thesis, in this study we have tasted the mostly used materials such as laminate bonded participle board, corion, marble, policor and granite. This study includes the determination of resistance to surface corrosion, assessment resistance to dry heat, determination of scratch resistance, determinetion of resistance to staining, determination of resistance to glowing cigarrette, determination of resistance to water vapour and determination of resistance to humidity. At the end of these experiments we have reached to some results and we have graded them. These are laminate bonded participle board, corion, marble, policor and granite in order. According to this grading, granite takes 292 point and be the first, laminate 1 and laminate 2 takes 280 point and be the second, corion takes 277.25 point and be the third, marble takes 272 point and be the fourth, polikor takes 50 point and be the fifth in these experiments.