Konya'da tüketime sunulan yoğurtların kalitesi
The Quality of yoghurt consumed in Konya
- Tez No: 12349
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUZAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ABSTRACT Konya'da Tüketime Sunulan Yoğurtların Kalitesi Bu araştırma Konya'da tüketime sunulan yoğurtların kalitesini saptaya rak iyi kaliteli yoğurt elde edilmesine ışık tutacak bilgileri elde etmek amacıyla yapıldı. Araştırmada Konya'dan toplanan toplam 50 adet yoğurt mikrobiyolojik, kimyasal ve duyusal yönlerden incelendi. Yoğurt numunelerinin % 6 'sının koliform grubu mikroorganizma içerdiği ve % 84 'ünün ise maya ve küf yönünden Gıda Maddeleri Tüzüğü ve Yoğurt Stan dard 'ına uygunluk göstermediği saptandı. Kimyasal analizler sonucunda numunelerin ortalama olarak toplam kuru madde, yağ ve yağsız kuru madde miktarları sırasıyla % 15.88. % 3.84 ve % 12.04; asidite değeri % 1.44 laktik asit: pH değeri 4.03 ve enerji değeri 327.59 ki/100g bulundu. Duyusal analizler sonucunda yoğurt numunelerinin görünüş, koku ve tat bakımından hafif kusurlu, kıvam bakımından ise yeterli bulunduğu saptandı. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Quality of Yoghurt Consumed in Konya The quality of yoghurt consumed in Konya was investigated to obtain some basic information to improve its quality. In this research, totally 50 yoghurt samples were obtained in Konya and analyzed for microbial flora, chemical, contents and organoleptic properties. 6 % of samples contained coliform group microorganisms, 84 % of samples contained yeast mould which differed from the standards of yoghurt, depicted in Turkish Food Regulation and Enstitute of Turkish Standards. At the end of the chemical analyses the average values of total solid, fat and solid non fad were found tobe as 15.88 %, 3.84 % and 12.04, respectively. The acidity value in lactic acid was 1.44 %, pH value was 4.03 and the energy value was 327.59 kj/100 g. Achieved by the organoleptic appraisal, the results showed that yoghurt samples had a slight deficiencies for appearance, smell and flavour, but samples were sufficient for body and texture. IV