PSSC fizik programı ile günümüz fizik programlarının karşılaştırılması
Comparison of the national curriculum with PSSC physics program
  1. Tez No: 123496
  2. Yazar: MURAT BOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET PSSC FİZİK PROGRAMI İLE GÜNÜMÜZ FİZİK PROGRAMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Murat BOZAN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Eğitimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi/ Tez Danışmanı : Prof. Mevlüt YILMAZ Balıkesir, 2002 Bu araştırmanın amacı, günümüz fizik programı ile PSSC fizik programının benzer ve farklı yönlerini ortaya koymaktır. Bu amaç için günümüz fizik programındaki konu içerikleri ile PSSC fizik programındaki konu içerikleri karşılaştırılın ıştır. Her iki programı da uygulayan öğretmenlerin görüşlerine de yer verilmiştir. Araştırma; tarama modelinde olup, programlardaki benzer ve farklı yönleri ortaya çıkarmaktadır. Her iki programa ait ders kitaplarından konular belirlenmiştir. Günümüz fizik programındaki konular ekseninde bunların PSSC fizik programındaki karşılıkları kapsanma durumları da göz önünde tutularak ele alınmıştır. Ayrıca her iki programda da farklı konular ortaya konulmuştur. Ayrıca yapılan deneyler de üstte belirtildiği biçimde ele alınmıştır. Açık uçlu sorulardan oluşan anket değerlendirilerek her iki programı da uygulayan öğretmenlerin değerlendirmeleri ifade edilmiştir.Araştırma sonucunda günümüz fizik programındaki konuların ve deneylerin özet ve alıntılar biçiminde PSSC fizik programından uyarlandığı, bunun sonucunda yetersiz, günün koşullarına cevap veremeyen, ezber ağırlıklı, öğrenmelerin kalıcı izli olmadığı bir programın ortaya çıktığı görülmüştür. Elde edilenlerden yola çıkılarak, etkin bir fizik programı geliştirmeye yönelik öneriler sunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Günümüz fizik programı / PSSC fizik programı / Program karşılaştırma / Konu içerikleri. i'.C YÜKSEKÖĞRETİM Ktmtrur DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF THE NATIONAL CURRICULUM WITH PSSC PHYSICS PROGRAM Murat BOZAN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Physics M.Sc. Thesis/Supervisor Professor Mevlüt YILMAZ The aim of this research is to clarify the similarities and the differences between today's physics program and PSSC physics program. For this aim the subject contents of today's physics program and the subject contents have also been compared.Opinions of the teachers who apply both programs have also been mentioned. Research has been in the scanning mode and it has discorvered the similar and the different aspecst of the program.Subject hava been determined from the course books relating to both programs.Parallel with the subjects in today's physics program their equivalents and containing conditions in PSSC physics program have been taken into consideration and have been dealt with.Furthermore; in both programs different subjects have been clarified. In addition, experiments have been take up as they had previously been pointed out. The questionnaire which has been consisted of open-ended questions has been evaluated and the evaluations of the teachers who apply both programs have also been expressed. In conclusion of this study, it was understood that the physics program of the national curriculum contains some of the subjects which was taken from the PSSC program. The purpose of this was, to build up better teaching capability with newnational curriculum's physics program. Unfortunately it was noticed that the national curriculum's physics program would not successful to reach its targets. It was observed that, physics program of the national curriculum push the students to memorise the subjects without experimental study and discussions. The results of this study was shown that, teaching capability of the PSSC program was better then today's physics program of the national curriculum. Following this conclusion some new approaches were proposed to recover today's national curriculum to reach its target on physics teaching. KEYWORDS: Today's physics program, PSSC physics program, Program comparison, Subject contents