İki merkezli bir elektronlu moleküler integrallerin slater atom yörüngemsisi ile hesaplanması
Calculation of two center one-electron molecular integrals over slater type orbitals
- Tez No: 123549
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK, DOÇ. DR. BAHTİYAR MAMEDOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İKİ MERKEZLİ BİR ELEKTRONLU MOLEKÜLER İNTEGRALLERİN SLATER ATOM YÖRÜNGEMSİSİ İLE HESAPLANMASI (Doktora Tezi) Mehmet KARA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz-2002 ÖZET Bu çalışmada, Slater Atom Yörüngemsisi çok kutup moment işlemcisi cinsinden ifade edilerek, radyal kısım için V. Magnosco ve arkadaşları tarafından verilen öteleme yöntemi ile çok kutup moment işlemcisi için, I. I. Guseinov tarafından verilen öteleme yöntemi kullanılarak, örtme integralinin çözümü için yeni bir algoritma oluşturulmuştur. Bu algoritmanın TURBO PASCAL 7.0 programlama dilinde programı yapılarak, iki merkezli bir elektronlu, örtme, nükleer-çekim ve kinetik enerji integralleri, keyfi perdeleme sabitleri ve çekirdekler arası mesafeler için hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmış ve algoritmanın çalışma aralığı ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Aynı zamanda integraller için elde edilen bu ifadeler H2+ molekülü iyonuna uygulanmıştır. H2+ ' nin taban ve uyarılmış durumu için enerjiyi minimum yapan perdeleme sabitleri tespit edilmiştir. Bu perdeleme sabitleri ile yapılan hesaplamalarla literatürle uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bilim Kodu : 4040301 Anahtar Kelimeler : Örtme İntegrali, Nükleer-Çekim İntegrali, Kinetik Enerji İntegrali, Slater Tipli Yörüngemsi, Yardımcı Moleküler İntegraller, //2+ Molekülü iyonu Sayfa Adedi : 51 Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Mehmet ŞİMŞEK Doç. Dr. Bahtiyar MAMEDOV
Özet (Çeviri)
CALCULATION OF TWO CENTER ONE-ELECTRON MOLECULAR INTEGRALS OVER SLATER TYPE ORBITALS (Ph.D. Thesis) Mehmet KARA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY July- 2002 ABSTRACT In this study, by expressing Slater type orbital in terms of multipole moments operator, using of translation formula of V. Magnasco et. all. for radial part of Slater type orbital and translation formula of I.I. Guseinov for multipole moment operator, a new algorithm has been constructing. Using this algorithm, a new formula has been obtained for two-center overlap integrals. Constructing computer programs in TURBO PASCAL 7.0 programming language for presented formulae, in this work, two-center one-electron overlap, nuclear attraction and kinetic energy integrals have been calculated for arbitrary screening constants and internuclear distances. The obtained results have been compared with the results in literature and the running range of the algorithm has been investigated extensively. Moreover the obtained formulae for two center one-electron molecular integrals have been applied to //2+. The screening constant of each orbital in H* is determined so that the ground state and excited state energy are minimum. The obtained results for screening constant and energies are found to be in best agreement with the available literature. Science Code :4040301 Key Words :Overlap Integrals, Nuclear Attraction Integrals, Kinetic Energy Integrals, Slater Type Orbital, Auxiliary molecular Integrals, H\ Molecule ion Page Number : 51 Adviser : Prof. Dr. Mehmet ŞİMŞEK Doç. Dr. Bahtiyar MAMEDOV T.G. YÜKSEKÖ?RETİMİ KÜ8UM ISKÜHANTASYOH MERKEZİ