Farklı dozlardaki iyonize radyasyonun kobay beyin dokusunda oksidan ve antioksidan sistemlere etkisi
The influence of different doses of ionizing radiation on oxidant and antioxidant systems in guinea-pig brain
  1. Tez No: 123581
  2. Yazar: YILDIZ GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE BİLGİHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
-68- 6.0ZET Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi günümüzün önemli ve popüler tedavi şeklidir. Çevre sağlam dokunun radyoduyarlılığı tümör dokusuna uygulanan doz miktarını kısıtlamaktadır. İyonize radyasyon etkisini direk DNA hasan oluşturarak ya da indirek yolla suyun radyolizi sonucu oluşan serbest radikallerle yapar. Beyin tümörleri radyoterapiye oldukça dirençlidirler. Ancak çevre sağlam beyin dokusunun yüksek dozlarda hasar görmesini önlemek amacıyla total doz ya da fraksiyon büyüklüğü arttırılamamaktadır. Biz de çalışmamızda yüksek doz (8 Gy ve 15 Gy) iyonize radyasyonun kobay beyin dokusu hasarında oksidan-antioksidan sisteme etkisini ve histolojik bulgularını inceledik. Yüksek doz iyonize radyasyonun (8 Gy - 15 Gy) doku lipit peroksit düzeyini artırdığım glutatyon düzeyini ise kontrol grubuna göre belirgin olarak düşürdüğünü saptadık. Doku selenyum düzeylerinde ise gruplar arasında bir fark saptanmadı. Antioksidan enzimlerden GSH-Px 8Gy ve 15Gy radyasyon uygulanımı sonucu kontrol grubuna göre belirgin olarak artarken SOD aktivitesinin ise yalnızca 15Gy uygulanan grupta düşüş gösterdiği saptandı. Diğer bir antioksidan enzim olan KAT da ancak 15 Gy'lik radyasyon uygulanımı sonucu düşüş göstermiştir.-69- Histolojik çalışmada da 15Gy'lik radyasyon uygulanan beyin dokusunda damar bazal membranında kalınlaşma görülmüştür. Sonuç olarak yüksek dozlardaki (8 Gy ve 15Gy) iyonize radyasyonun erken dönemde kobay beyin dokusunda oksidan-antioksidan sistemi etkilediği, histolojik değişikliklerin de doz arttığında ortaya çıktığım söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
-70- 7. SUMMARY Radiation therapy is considered to be one of the most popular and important tools to cure cancer. The radiosensitivity of normal tissues, particularly surrounding the tumor sites are suggested to limit the dose of radiation. Ionizing radiation exerts its effects either directly via causing DNA damage, or indirectly via free radicals formed as a result of the hydrolysis of water. Brain tumors are highly resistant to radiotherapy. However total dose or fraction gravity should not be increased in order not to cause damage in the surrounding brain tissue in high doses. In the present study we examined the oxidant-antioxidant system and histological findings in the guinea-pig brain damage, caused by high doses (8 Gy and 15 Gy) ionizing radiation in the early period. We have examined that high doses (8 Gy and 15 Gy) ionizing radiation caused an increase in the tissue levels of lipid peroxide but a significant decrease in glutathion levels when compared to control group. Tissue selenium levels did not change after irradiation. Levels of GSH-Px, an antioxidant enzyme increased after 8 Gy an 15 Gy of ionizing radiation when compared to control group. The activities of two other antioxidant enzymes, SOD and CAT only decreased after 15 Gy of ionizin radiation.-71- Histo logic examination revealed the thickening of the basal membrane of brain vascular tissue after ionizing radiation of 15 Gy. As a result, in the early period, high doses of ionizing radiation (8 Gy and 1 5 Gy) influences the oxidant-antioxidant system in guinea-pig brain whereas the histologic changes occur when the dose is increased.