Sekiz haftalık tekerlekli kayak ve koşu dayanıklılık antrenmanlarının 13-16 yaş grubu kayaklı koşu sporcularındaki MaxVo2 ve diğer bazı parametrelere etkilerinin karşılaştırılması
A comparison the effects of eight weeks roller ski and running endurance training programs on MaxVo2 and other physiological parameters of 13-16 year age group cross-country skiers
  1. Tez No: 123585
  2. Yazar: EBRU ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı 13-16 yaş grubu kayaklı koşu sporcularında alternatif antrenman yöntemlerinden koşu ve tekerlekli kayağın maxVo2 ve diğer bazı parametrelere etkisini tespit etmektir. Çalışmaya Ankara Spor Kayaklı Koşu Takımı'ndan 24 gönüllü erkek sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan denekler tekerlekli kayak (n=8), koşu (n=8) ve karma (n=8) grupları olmak üzere 3'e ayrılmıştır. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik değerlerini ölçmek için standardize edilmiş olan testler uygulanmıştır. Bütün ölçümler antrenman programından 3 gün önce ve 3 gün sonra gerçekleştirilmiştir. Antrenman programı 8 hafta boyunca sürekli koşular metodu ile yapılmıştır. Antrenmanın şiddeti, hedef kalp atım sayısı her sporcuda ayrı ayrı hesaplanarak % 70-85 arasında uygulanmıştır. Tekerlekli kayak grubu haftada 4 gün kayak antrenmanı, koşu grubu haftada 4 gün koşu antrenmanı, karma grup ise haftada 2 gün kayak antrenmanı haftada 2 günde koşu antrenmanı yapmıştır. Antrenmanlar 30 dk süreyle bütün gruplarda önceden belirlenen şiddetlerde yapılmıştır. Antrenman programı sonrasında araştırma gruplarında boy uzunluğu, vücut ağırlığı, kalp atım sayısı, sistolik kan basıcı, diastolik kan basıncı, sol el ışığa karşı reaksiyon, bacak kuvveti, sağ el pençe kuvveti, sol el pençe kuvveti ve anaerobik güç ölçümleri'nde yapılan istatistiksel analizler sonucunda ön test ve son testlerde gruplarda anlamlı herhangi bir farklılık tespit edilememiştir. Gruplara yapılan abdomen deri yağ kıvrımı, subscapula deri yağ kıvrımı, ılıac deri yağ kıvrımı, triceps deri yağ kıvrımı, bacak deri yağ kıvrımı, vücut yağ yüzdesi, vücut yoğunluğu, yağsız vücut ağırlığı, sağ el ışığa karşı reaksiyon, sese karşı dominant el reaksiyonu, esneklik, sırt kuvveti, maxvo2, ilk antrenman öncesi ve sonrası laktik asit, son antrenman öncesi ve sonrası laktik asit, ilk ve son antrenman öncesi laktik asit ve ilk ve son antrenman sonrası laktik asit değerleri'nde grupların hepsinde son testlerinde ilk testlerine oranla zaman içerisinde paralel bir farklılık gözlenmiştir. Vücut yağ ağırlığı, sağ ve sol bacak denge testlerinde ise zaman içerisinde gruplararasında anlamlı farlılık tespit edilmiştir. Yağ ağırlığı ölçümlerinde öntestlerde herhangi bir farklılık yokken son testlerde tekerlekli kayak ve karma grup arasında anlamlı bir farlılık tespit edilmiştir. Sağ ve sol bacak denge ölçümlerinde ise antrenman programı sonrasında karma grup ve koşu grubu arasında karma grup lehinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation was to determine the effects of roller ski and running training programs on maxV02 and otherp^rsiological parameters of cross- country skiers. With this aim, 24 cross-country skiers at national level, voluntarily participated in the study. The mean age of the subjects was14.42 ±1.21 years. The subjects were trained four times in a week with the duration of 8 weeks training period. Subjects in the study divided into three groups as roller ski (n=8), running(n=8) and mixed (n=8) training groups. Training intensity were applied according to 70-85 % of target heart rate for each subjects. Roller ski and running groups were trained 4 times in a week in contrast to mixed group. Mixed group was participated two times per week in running program and two times in ski training program. Training intensity, was determined before the training programs. At the end of this study, the results showed that, Body Mass, Body Density, Reaction Time, Lactat level of subjects were decreased but MaxVo2, Flexibility, Strenght were increased in all groups. In addition, it is found that balance and body fat were mainly different according to group parameters. The results suggested that roller ski training was found significiantly different for the balance, while in all groups maxV02 increased at the same degree. So that roller ski training neccessary for cross country training programs. Although running and roller ski training programs developed maxVo2 of the subjects significiantly, the main improvement was found at balance and maxVo2 in all roller ski training groups.