Farklı güçteki röntgen cihazları ile; farklı radyografi tekniklerinde bukkal ve okluzal çürüklerin görünürlüğünün değerlendirilmesi
Radiographic detection of buccaland occlusal caries: effects of x-ray beam factors and different radiography techniques
- Tez No: 123702
- Danışmanlar: PROF.DR. CANDAN S. PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 547
Özet
43 ÖZET Farklı Güçteki Röntgen Cihazları İle; Farklı Radyografi Tekniklerinde Bukkal ve Okluzal Çürüklerin Görünürlüğünün Değerlendirilmesi Bu araştırmanın amacı, farklı radyografi teknikleri ve farklı güçlerde röntgen cihazı kullanımının okluzal ve bukkal çürüklerin görünürlüğüne etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla 45 adet çekilmiş diş kullanılmıştır. Bu dişlerden 15'i okluzal çürüklü, 15'i bukkal çürüklüdür. Bu dişler 3' lü gruplar halinde karışık olarak yerleştirilmiştir, bu şekilde 15 adet mum blok elde edilmiştir. Tüm bloklardan 50, 60 ve 70 kVp'de 0.2, 0.3 ve 0.4 sn de ışınlamalar neticesinde filmler ve otomatik banyoda standart koşullarda banyo edilmişlerdir. Daha sonra iki gözlemci tarafından bu sonuçlar değerlendirilmiştir. Bukkal çürüklerin açı ortay tekniğiyle değerlendirmeleri sonucunda istatistiksel olarak belirgin farklılık çıkmamakla birlikte 60 kVp ve 0,4 sn deki radyografilerin biraz daha iyi sonuç verdiği bulunmuştur. Okluzal çürüklerin bite-wing tekniğiyle değerlendirilmesi sonucunda 60 kVp ve 0.3 sn de elde edilmiş olan radyografilerin ise istatistiksel olarakta anlamlı farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Anahtar Sözcükler : Bite-wing tekniği, çürük teşhisi, dental radyografi, diş çürükleri, okluzal çürük
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY Radiographic Detection of Buccal and Occlusal caries: Effects of X-Ray Beam Factors and Different Radiography Techniques The purpose of this study is to investigate the effects of using different radiographic techniques with dental x-ray machines operating at different kilovoltage peak levels; on the image quality of occlusal and buccal caries radiographs. A total of 45 extracted teeth; 1 5 of which have occlusal caries; whereas another 15 have buccal caries; have been collected. These teeth were placed in groups of 3 in wax molds, in a mixed manner. These molds were exposed for 0,2, 0,3 and 0,4 seconds at 50, 60 and 70 kVp. Afterwards, the films were processed using an automatic film processor in standard conditions. And the resulting radiographs were evaluated by two observers. Evaluation of buccal caries did not result in any significant statistical difference; whereas exposures for 0,4 seconds at 60 kVp produced slightly better results. As a result of the evaluation of occlusal caries, it has been concluded that radiographs obtained at 0,3 seconds and 60 kVp produced statistically significant differences Key Words : Bite-wing techniques, caries diagnosis, dental radiography, dental caries, occlusal caries.