Broyler rasyonlarında enerji kaynağı olarak ayçiçek yağı yerine 'Lesitin katkılı karma yağ'ın kullanılma olanakları
Possibilities of replacing sunflower oil with lecithin added oil mixture as energy source in broiler rations
- Tez No: 123792
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ÇOLPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
55 ÖZET Broyler Rasyonlarında Enerji Kaynağı Olarak Ayçiçek Yağı Yerine“Lesitin Katkılı Karma Yağ”ın Kullanılma Olanaktan Bu araştırma, ayçiçek ve lesitin katkılı karma yağın (Bergafat) birlikte veya ayrı ayrı rasyona katılmasının canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma, karkas randımanı, karaciğer ve abdominal yağ ağırlığı ve kan parametrelerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 1 günlük Ross PM3 broiler civciv kullanılmıştır. Araştırma 4 grup ve her grubun 4 alt grubu olmak üzere toplam 16 grup olarak düzenlenmiştir. Denemede her gruptaki civciv sayısı 20 adet olup, toplam 320 adet civciv üzerinde yürütülmüştür. Araştırma 42 gün sürmüştür. Araştırmada kullanılan rasyonlar, 1-15. günler arası etlik civciv yemi, 15-42. günler arası etlik piliç yemi şeklinde hazırlanmıştır. Hazırlanan rasyonlarda, 1. grupta % 3 oranında ayçiçek yağı kullanılırken, 2. grupta % 1 ayçiçek yağı +% 2 lesitin katkılı bitkisel karma yağı, 3. grupta % 2 ayçiçek yağı + % 1 lesitin katkılı bitkisel karma yağı, 4. grupta ise % 3 lesitin katkılı bitkisel karma yağı kullanılmıştır. Araştırma başında ve sonunda piliçler tek tek tartılmıştır. Araştırma sonunda ortalama canlı ağırlıklar deneme gruplarında sırasıyla 1742,38; 1837,89; 1754,58 ve 1775,19 g olarak bulunmuştur. Rasyonunda % 2 ayçiçek+ % 1 bergafat bulunan 2.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Possibilities of Replacing Sunflower Oil with Lecithin Added Oil Mixture As Energy Source in Broiler Rations This study was conducted to determine the effect of supplementation of sunflower oil and lecithin added oil mixture to broiler rations on broiler live weight gain, feed consumption, feed conversion rates, percentages hot and cold carcass, percentages of liver and abdominal fat weights and some blood parameters. In this experiment one day old broilers (Ross PM3 ) were used. This study was performed on four treatment groups each containing 80 chicks. Each treament group was divided into 4 replicated with 20 chicks. Experimenteal period was lasted in 42 days. The chicks were fed with broiler starter diet between 1 and 15 days of age, with broiler grower diet, between 15 and 42 days of age. Diets consisted of dietary fat sources were as follows group 1, 3% sunflower oil; group 2, 2% sunflower oil + 1% lecithin added oil mixture; group 3, 1% sunflower oil +2% lecithin added oil mixture; group 4 lecithin added oil mixture 3% were added to diets, respectively. The chickens were individually weighed at 0, 7, 14, 21, 28, 35 and 42 days. At the end of the experiment, the average live weights were measured as 1742,38; 1837,89:1754,58 and 1775,19 g, respectively. Average live weights of chicks group 2 received sunflower oil 2%+bergafat 1% was significantly higher those in than the other groups (P0,05). At the end of the experiment, serum protein and albumen levels in the groups were 3,10; 3,08; 3,09; 3,43 and 1,49; 1,45; 1,52 ve 1,63 g/dl, respectively. Total protein and albumen were significantly higher (P0,05). KEY WORDS: Energy Source, Sunflower Oil, Lecithin Added Oil Mixture