Yeni Zelanda tavşanında ön ekstremitelerin postnatal osteolojik gelişimi
Postnatal development of the thoracic limb bones in New Zealand rabbit
  1. Tez No: 123837
  2. Yazar: AYHAN DÜZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yeni Zelanda Tavşanı' nda (Oryctolagusl cuniculus L.) Ön Ekstremitelerin Postnatal Osteolojik Gelişimi Bu çalışmada toplam 72 adet erkek Beyaz Yeni Zelanda Tavşanı'nın ön ekstremiteleri üzerinde, doğumdan 198. güne kadar osteolojik gelişim incelenmiştir. Ön ekstremite kemikleri, Double Staining yöntemiyle, alizarin red-S ve alcian bine kullanılarak boyanmıştır. 150 mm ilk kumpas yardımıyla ölçüler alınmış ve röntgen uygulaması sırasında 30 mA 'lik röntgen cihazı kullanılmıştır. Elde edilen boyama sonuçları, röntgen bulguları, fotoğraf tablo ve grafiklerle gösterilmiş, rakamsal bulgular anlamlarıyla birlikte sunulmuştur. Rakamsal veriler üzerinde bilgisayar ortamında Ki-kare Testi, T Testi ve Çoklu Varyans Analizi uygulanmıştır. Tavşanın ön ekstremite kemiklerinde ölçülerin dönemlere, sağ ve sol bacaklara göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde farklılaştığı (p< 0.09), ölçümlere göre sağ bacaktaki kemiklerin sol bacaktakilerden daha büyük olduğu tespit edilmiştir, ön ekstremite kemiklerine ait PM ve SM'ler ile ilgili ayrıntılı bilgiler edinilmiştir. Ossa carpi ve os coracoides hariç bütün ön ekstremite kemiklerinde ilk kemikleşmenin doğumdan önce başladığı saptanmıştır. Yeni Zelanda Tavşanı 'nda kemik gelişim hızının ilk 15 haftada yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonraki 13 haftada ise gelişim hızı giderek azalmıştır. 28 haftalık postnatal periyodun ardından ön ekstremitede kemiksel gelişimin sona erdiği saptanmıştır. Son periyotta kıkırdak dokunun, eklem kıkırdakları, clavicula'nın iki ucu ve cartilago scapulae ile sınırlı olduğu gözlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Gelişim, Kemik, Ön ekstremite, Tavşan.
Özet (Çeviri)
PostData! development ©f the thoracic limb bones m New Zealand rabbit In tSiis research, osteologic development of the bones of the thoracic limb on the 72 white New Zealand rabbit was investigated within a period of birth through 198 th posnatal day. Bones of the thoracic limb were stained by the use of Alizarin red-s and Alcian blue double staining method. Measured were obtained by using a 150 mm caliper and a 30 mA röntgen was used for radiography. Results were displayed by photography, table, and graphics. Like wise, numerical data found were analysized and evoîvated by use of computer with X2 and T test. Data revealed that lenght of the bones in the right legs was significantly higer than that of the left legs (p< 0,09), thus, primer and seconder ossification centers in the bones of the thoracic limbs were obtained in detail. The ossification in all the bones of the thoracic limbs except the carpal bones and os coracoides was determined to begin before parturation. Ossification rate was found to be very high within the first 15 weeks. Later, it was shown to decrease gradually for a 13 weeks period. Ossification in the thoracic limb was determined to cease after 28 weeks posnatal development. In the last period was seen to confire to the joint cartilages, both end of the clavicula, and cartilages of the scapula Key Words : Bone, Development, Thoracic limb, Rabbit.