Alkol bağımlısı ailesinde yapısal ve işlevsel özellikler üzerine bir değerlendirme çalışması
A descriptive study on functional and structural features of alcohol families
- Tez No: 123847
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM B. DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Alkol Bağımlısı Ailesinde Yapısal ve İşlevsel Özellikler Üzerine Bir Değerlendirme Çalışması Bağımlının ruhsal ve tıbbi bir yardım için başvurusu çoğu kez bağımlılığın toplumsal olumsuz sonuçlarının belirginleşmesinden sonra olmaktadır. Diğer bir deyişle; o güne dek hetereostatik bir uyum içinde olan ailede, belli bir noktaya ulaşılması halinde, bu uyum bozulmakta ve bağımlı bireyin psikososyal belirtilerinin yanı sıra ailede belirti vermeye başlamaktadır. Aile işlevleri ciddi biçimde bozulma göstermekte, özellikle aile içi rollerin belirlenmesinde ciddi sorunlar belirmektedir. Aile üyelerinin bakımının sağlanması, rollerin, görevlerin belirlenmesi anlamında ortaya çıkan bu sorun, bağımlı erkeğe ait olarak tanımlanan bazı rollerin eşi (kadın) tarafından üstlenilmesiyle belirginleşmektedir. Diğer bir bakış açısından, ailelerin verdiği belirtiler; eşlerin geleneksel kadın rolünün dışına çıkması, erkeklerin ise bedensel yakınmalarla birlikte impulsif ve izole olma eğilimi göstermesi ile karakterize belirtilerdir. Anahtar Kelimeler : 1-Bağımlılık 2-Aile 3-İletişim/Etkileşim Örüntüleri 4-Bağımlı Eş 5-Ortak Bağımlılık 58
Özet (Çeviri)
A Descriptive Study on Functional and Structural Features of Alcohol Families An alcohol family is a family that carries many differences in many aspects. The presence of a person who lost his autonomy, specificity and autocontrol in the family causes some important changes both in the family and in his relationships with the outer world. The dependent's referal to the hospital generally emerges after his semptoms become significant. In this study it is aimed to detect the characteristic features of the family in due course. Key Words : 1-Dependency 2-Family 3-Communicative/Interactional Patterns 4-Dependent Spouse 5-Co-Dependency 59