Ankara'da yükseköğretim öğrenci yurtlarında kalan öğrencilerin beslenme sorunları
The nutrition problems of the students living in the high education dormitories in Ankara
  1. Tez No: 123850
  2. Yazar: TORKAN HAŞEMİ NİA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 877
Özet
ÖZET Ankara'da Yüksek Öğretim Öğrenci Yurtlarında Kalan Öğrencilerin Beslenme Sorunları Araştırma Ankara'da yükseköğretim öğrenci yurtlarında kalan öğrencilerin beslenme durumlarını saptamak amacıyla planlanmıştır. Ankara il merkezinde bulunan YURT-KUR ve ODTÜ'ye ait toplam 32 yurtta kalan 20060 öğrenciyi temsilen kura yöntemi ile 4 yurt seçilmiştir. Araştırmaya toplam 1768 öğrenci katılmıştır, katılım oram %85.8'dir. Veriler Excell programında bilgisayara girdikten sonra SPSS paket programın aracılığı ile ki-kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %64.7'si erkek, %35.3'ü kadındır, %50.3'ü 17-20 yaş gurubunda %45.2'si 21-24, %5.5 ise 25 ve üstü yaş gruplarında yer almaktadırlar. Araştırmada öğrencilerin %2.0'sı günde 1 öğün, %46.0'ı 2 öğün, %45.2'si 3 öğün, %6.6'sı 3 öğünden fazla yemek yedikleri saptanmıştır. Öğrencilerin %54.1'i sabah %40.8'i öğlen %5.1 akşam öğünlerini atlamaktadırlar. %49.9"unun vakti olmadığından %22.7'sinin alışkanlığı olmadığından %16.6'sının parası yetersiz olduğundan ve %13.8'i başka nedenlerden dolayı öğün atladıklarım belirtmiştir. Öğrencilerin %24.1'i düzenli, %14.5'i arasıra sigara %5.0'i düzenli, %29.4'ü arasıra (toplam %34,4) alkol kullanmaktadır. Araştırmada günlük öğün sayılan ile yaş ve cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken kişisel aylık gelir arttıkça öğün sayısında arttığı saptanmıştır. Kişisel aylık gelirde anne-baba eğitimi arttıkça artmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı erkeklerde kızlara göre daha yüksek oranlarda kullanılmaktadır. Yaş, kişisel gelir, anne-baba eğitimi ile sigara ve alkol kullanma arasında ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmada bu bulgular ışığında yurtta kalan öğrencilerin genel olarak beslenme durumunun yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonucun çözülmesine yardımcı olabilecek önerilerde bulunmuştur. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Nutrition Problems of the Students Living in The High Education Dormitories in Ankara The research is planned to be carried out the nutrition situation of the students living in the High Education student dormitories in Ankara. Four dormitories representing totally. 20.060 students living in 32 dormitories belonging to YURT-KUR and M.E.T.U in the center of Ankara city have been chosen random. 1768 students have participated the research and the participation ratio has been 85.5%. The data after having been written in Excell program, have been evaluated through SPSS packet program, using ki-sguare test. 64.7% of the students participating the research are male, 35.3% female, 50.3% are of the age 17-20, 45.2% of 21-24, 4.5% and above. In the research it has been absorved that 2% of the students have one meal perday, 46.0% two meals 45.2% three meals and 6.6% more than three 54.1% of the students leave the breakfast, 40.8% the lunch, 5% the dinner. It has been observed that 46.9% do this because o having no time, 22.7% because of the tabit and 13.8% because of other reasons. 24.1% of the students smokes regularly, while reguvarly while 29.4% ocasionally. (totally 34.4%) In the research it has been observed that there is no relation between the number of meals and the age and sex, but as the personal income inereases the number of meals increases, (smoking and the usage of alcohol is seen at a greater extent in males than females). In has been abserved that there is a relation between the age, income, family education and the usage of alcohol on smoking. In this research under the of these results, it has been concluled that the nutrition of the students living in these dormitories is not enough. There have been found many suggestions to sol ve this result. 68