İzole koyun koroner arterinde estrojen, progesteron, testosteron ve tamoksifen'in etkileri
  1. Tez No: 124038
  2. Yazar: ENGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada koyun koroner arteri üzerinde estradiol propiyonat, testosteron propiyonat, progesteron ve tamoksifen sitrat'ın gevşeme yapıcı etkileri ve bu hormon ların etkileri üzerinde L-NAME (l0-4M) veya L-argininin (10-4M) cevapları incelendi. Ayrıca etkilerin endotel veya cinsiyete bağlı olarak değişip değişmediği araştırıldı. İzole organ banyosunda koyun koroner arter preparatları kontrol grubunda öncelikle KCL (30 mM) ile kasıldı, daha sonra maddeler kümülatif olarak (1 0“7-1 0”4 M) uygulandı. L-NAME (KT'lvl) veya L-arginin (1(T*M) ile 15 dak. inkübasyondan sonra aynı işlem tekrarlandı. Çalışmada kullanılan gruplar Grup-1: Koroner, erkek, endotelli grup, Grup-2: Koroner, dişi, endotelli grup, Grup-3: Koroner, erkek, endotelsiz grup, Grup-4: Koroner, dişi, endotelsiz grup. Kontrol grubunda, estrojen endotelli erkek grupta (1 o-7“5'”4 M) ve endotelli dişi grupta (lO^M) endotelsiz gruplara göre daha fazla gevşemeye neden oldu. Kontrol grubunda, estrojenin endotelli grup (10“6*”5 M) ve endotelsiz grup (10“7,_6'”5 M) arasında dişi grupta erkek gruba göre daha fazla gevşemeye neden olduğu gözlendi. L-arginin (10“4 M) ile inkübasyondan sonra endotelli erkek grupta (10”5'“4 M) endotelsiz gruba göre daha fazla gevşeme cevabı olduğu gözlendi. Aynca endotelli erkek grupta (10-7 M) konsantrasyonda dişi gruba göre daha fazla gevşeme tespit edildi. L-NAME (10-4 M) ile inkübasyondan sonra endotelsiz erkek grupta (10~s M) konsantrasyonda dişi gruba göre daha fazla gevşeme cevabı olduğu gözlendi. Kontrol grubunda progesteron (lO^M) endotelli erkek ve dişi gruplarda endotel siz olanlara göre daha fazla gevşemeye neden oldu. Kontrol grubunda, progesteron ile endotelli erkek grupta (lO^M) konsantrasyonda dişi gruba göre, endotelsiz dişi grupta ise 10”7“6'”5 M konsantrasyonlarda erkek gruba göre daha fazla gevşeme gözlendi. L- arginin ile inkübasyondan sonra progesteron endotelli erkek grupta (lO“6'”5'“4 M), endotelli dişi grupta (lO^M) endotelsiz gruplara göre daha fazla gevşemeye neden oldu. L-arginin ile inkübasyondan sonra, grupta tüm konsantrasyonlarda endotelsiz erkek grupta dişi gruba göre daha fazla gevşeme cevabı gözlendi. Progesteron L- NAME (10”4 M) ile inkübasyondan sonra, endotelli dişi grupta (10“7'”6'“4 M) konsantrasyonlarda endotelsiz olana göre daha fazla gevşemeye neden oldu. Aynca L-NAME (10-4M) grubunda, progesteron endotelli dişi grupta (10-4 M) erkek grubagöre, endotelsiz erkek grupta ise her dört konsantrasyonda dişi gruba göre daha fazla gevşeme oluşturdu. Kontrol grubunda, testosteron endotelli erkek grupta (10”6'-4 M) endotelsiz erkek gruba göre daha fazla gevşeme yaptı. Kontrol grubunda, testosteron endotelli dişi grupta her dört konsantrasyonda erkek gruba göre, endotelsiz dişi grupta ise (10“6-”5'“4 M) konsantrasyonlarda erkek gruba göre daha fazla gevşeme cevabına neden oldu. L- arginin uygulanan grupta, testosteron endotelli erkek grupta (lO”7'“4 M) endotelsiz erkek gruba göre daha fazla gevşeme oluşturdu. Ayrıca L-arginin ile inkübasyondan sonra uygulanan testosteron grupta, endotelli erkek grupta (l0-4M) ve endotelsiz erkek grupta her dört konsantrasyonda dişi gruba göre daha fazla gevşemeye neden oldu. L- NAME'den sonra uygulanan testosteron, endotelsiz erkek grupta (10”7'“6”5 M) endotelli gruba göre göre daha fazla gevşeme cevabı oluşturdu. L-NAME grubunda, endotelli erkek grupta (10“7r6r5 M) ve endotelsiz erkek grupta (10”5'“4 M) dişi gruba göre daha fazla gevşeme cevabı olduğu gözlendi. Kontrol grubunda, tamoksifen uygulanması endotelli erkek grupta tüm konsantras yonlarda endotelsiz gruba göre daha fazla gevşemeye neden oldu. Ayrıca tamoksifen, endotelli erkek grupta her dört konsantrasyonda dişi gruba göre daha fazla gevşeme yaptı. L-arginin (l0-4M) ile inkübasyondan sonra, tamoksifen (10”7'“6'”5 M) konsantras yonlarda endotelsiz dişi grupta endotelli dişi gruba göre daha fazla gevşemeye neden oldu. L-arginin ile inkübasyondan sonra, tamoksifen endotelli erkek grupta 10-6,-5,-4 M konsantrasyonlarda ve endotelsiz erkek grupta (l0-4M) konsantrasyonda dişi gruba göre daha fazla gevşeme oluşturdu. Tamoksifen L-NAME (0-4M) ile inkübasyondan sonra endotelli erkek grupta her dört konsantrasyonda ve endotelli dişi grupta lO^M konsantrasyonda endotelsiz gruplara göre daha fazla gevşeme yaptı. L-NAME (l0-4M) ile inkübasyondan sonra tamoksifen endotelli erkek grupta (l0-4M) konsantrasyonda ve endotelsiz erkek grupta (l0-4M) konsantrasyonda dişi gruplara göre daha fazla gevşeme oluşturdu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we studied the relaxing effects of estradiol propionate, testosterone propionate, progesterone and tamoxifen citrate on sheep coronary artery. We also studied the relaxing effects of L-NAME (1CT* M) and L-arginin (1CT* M) on the responses induced by these hormones and whether the relaxing effects of these hormones were altered in the presence of endothelium or it differed in accordance to gender. In isolated organ bath, first, in the control group; sheep coronary arterial rings were contracted with KCI (30 mM). After that, increasing concentrations of hormones (10“7'-4 M) were added. In L-NAME (10”4 M) or L-arginin (1(T* M) groups, these substances were added to coronary arterial rings 15 min before the contractions with KCI (30 mM) and then the hormones were (lO'MO“4 M) added. The groups we used in this study were; Group 1; Male coronary with endothelium, group 2; female coronary with endothelium, group 3; male coronary with no endothelium, group 4; female coronary with no endothelium. In the control group; relaxations to estrogen in both male (10 ”7.“5.”4 M) and female (1 0“5> ”* M) with endothelium groups, were significantly more than that of groups with no endothelium. In female with endothelium group (10“6r5 M) and female with no endothelium group (10 ”7*“6'”5 M) the relaxations to estrogen, were significantly more than that of male groups with endothelium and groups with no endothelium. In the L-arginin (10^ M) group; relaxations to estrogen in the male with endothelium group (10“5>”4 M) was more than that of male group with no endothelium. In the male with endothelium group (1 0“7 M) relaxation to estrogen was significantly more than that of female group with no endothelium. In the L-NAME (10”4 M) group; in male group with no endothelium (10“5 M), relaxation to estrogen was significantly more than that of female group with no endothelium. In the control group; relaxations to progesterone in male and female groups with endothelium (10”4 M) were more than that of male and female groups with no endothelium. In control group, male group with endothelium (10-4 M) showed more relaxation to progesterone than that of female group with endothelium. In female group with no endothelium (10“7'”6“”5 M) the relaxation to progesterone was more than that of male group with no endothelium. In the L-arginin (10“* M) group; in the male with endothelium (1 o^5--4 M) and in the female with endothelium groups (1 V4 M) relaxations to progesterone were more than that of male and female groups with no endothelium. In the L-arginin (10”4 M) group; in the male with no endothelium group (10 ?7'_6,_5--4 M)IV relaxations to progesterone were more than that of female group with no endothelium. In the L-NAME (10“4 M) group; in the female with endothelium group (10 '7'”6, A M) relaxation to progesterone were more than that of female group with no endothelium. In the L-NAME (10^ M) group; in the female with endothelium group (10“4 M) ) relaxation to progesterone were more than that of male group with endothelium and in male group with no endothelium (10”7.'6?“5.-4 M), relaxation to progesterone were more than that of female group with no endothelium. In control group; relaxation to testosterone in the male with endothelium group (10”6> A M) was more than that of male group with no endothelium. In the female with endothelium group (10“7.”6'“5.”4 M) and in the female with no endothelium group (10“6'”5*“4 M) relaxation to testosterone were more than that of male groups with endothelium and male groups with no endothelium respectively. In L-arginin (10”4 M) group; in the male with endothelium group (10“7'”4 M) relaxation to testosterone was more than that of male group with no endothelium. In the L-arginin group; in the male with endothelium group (10“* M) and in male group with no endothelium (10 ”7-'6,“^ ”* M) relaxations to testosterone were more than that of female groups with endothelium and female with no endothelium groups respectively. In the L-NAME (10“4 M) group; in male with no endothelium group (10”7'“6*”5 M) ) relaxation to testosterone was more than that of male group with endothelium. In the L-NAME (10“4 M) group; in male with endothelium group (1 0”7,“6*”5 M) and in male with no endothelium group (1 0“5'”4 M) relaxations to testosterone were more than that of female group with endothelium and female group with no endothelium respectively. In control group; relaxation to tamoxifen in male with endothelium group flo*-**4 M) was more than that of male group with no endothelium and in male with endothelium group (1 0“7' ”6'“5'”4 M) relaxation to tamoxifen was more than that of female group with endothelium. In L-arginin (10“4 M) group; in group female with no endothelium (10”7'“6'”5, M) relaxation to tamoxifen was more than that of female group with endothelium. In L- arginin (10“4 M) group; in male with endothelium group (lO”6'“5'”4 M) and in the male with no endothelium group (10“4 M) relaxation to tamoxifen were more than that of female group with endothelium group and female group with no endothelium respectively. In L- NAME (10”4 M) group; in male group with endothelium (io“7-”6'“5'-4 M) and female group with endothelium (10-6 M), relaxations to tamoxifen were more than that of male groups with no endothelium and female groups with no endothelium respectively. In L-NAME (10”4 M) group; in male with endothelium group (10"* M) and in male with no endothelium group (10^ M) relaxations to tamoxifen were more than that of female group with endothelium and female group with no endothelium respectively.