Maprotilin hidroklorürün tabletlerde tayini için iki yeni kolorimetrik yöntem
Two new colorimetric methods for the determination of maprotiline hydrochloride in tablets
  1. Tez No: 124078
  2. Yazar: ŞERİFE EVRİM KEPEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, tetrasiklik bir antidepresan ilaç maddesi olan maprotilin hidroklorürün miktar tayini için, iyon çifti ekstraksiyonuna dayanan iki yeni görünür alan spektrofotometrik yöntem geliştirildi ve bu yöntemler maddeyi içeren tabletlerin analizine uygulandı. Geliştirilen bu yöntemlerde karşıt iyon olarak sülfonftalein grubu boyar maddelerden bromfenol mavisi (Metot A için) ve bromkrezol moru (Metot B için) kullanıldı. Reaksiyonlar için optimum koşullan saptamak amacıyla değişik pH 1ar ve belirteç miktarları denendi. En yüksek absorbans değerine Metot A ve Metot B için sırasıyla pH 3 ve pH 4 ftalat tamponu ile ulaşıldığı ve, 6 ve 10 kat belirtecin reaksiyonlar için yeterli olduğu bulundu. Oluşan iyon çiftlerinin ekstraksiyonu için denenen çözücüler içinde kloroformun en uygun çözücü ve bu çözücü ile tek ekstraksiyonun yeterli olduğu saptandı. Her iki reaktifle oluşan ve kloroforma ekstre edilen iyon çifti çözeltileri, oda sıcaklığında ve karanlıkta bekletildiğinde izlenen 24 saate kadar absorbanslarında bir değişiklik gözlenmedi. Job' un sürekli değişim metodu uygulanarak, oluşan iki iyon çiftinde maprotilin hidroklorür/boyar madde mol oranının her iki yöntem için de 1 : 1 olduğu bulundu. Geliştirilen yöntemlerde, standart çözeltisinden belli hacimler Metot A ve Metot B için sırasıyla, pH 3 ve pH 4 ftalat tamponu ve BFM nin sudaki, BKM nin alkol-su karışımındaki çözeltileri ile karıştırıldı. Oluşan iyon çiftleri kloroform ile ekstre edildi. Sarı renkli kloroform ekstrelerinin absorbansları, aynı koşullarda hazırlanmış, boş denemelere karşı Metot A için 41 1 nm, Metot B için ise 409 nm de ölçüldü. Bu şekilde çalışıldığında her iki metot için de maprotilin hidroklorür konsantrasyonunun doğrusal olduğu aralık 2-12 ug mL"1 olarak bulundu. Ölçü eğrilerine ait regresyon denklemleri Metot A için A = 0.00728c - 0.007 (r = 0.9998), Metot B için ise A = 0.00756c + 0.009 ( r = 0.9999) olarak hesaplandı. Geliştirilen yöntemler, maprotilin hidroklorür içeren tabletlere başarıyla uygulandı. Her iki yöntem için elde edilen sonuçlar USP XXIII deki HPLC yöntemi ile elde edilen sonuçlarla t- ve F- testleri uygulanarak istatistiksel olarak kıyaslandı. % 95 olasılık düzeyinde ortalamalar ve standart sapmalar yönünden anlamlı bir fark olmadığı görüldü. 45Sonuç olarak, geliştirilen yeni spektrofotometrik miktar tayini yöntemleri kolay, hızlı, hassas ve ucuz olduğu için maprotilin hidroklorüriin rutin analizlerinde güvenle kullanılabilirler. 46
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, two new visible spectrophotometric methods based on ion-pair extraction are developed for the determination of maprotiline HC1, a tetracyclic antidepressant and the methods were applied to analysis of the drug in tablets. In the developed methods the sulphonephtalein dyes bromophenol blue (BPB) for Method A, bromocresol purple (BCP) for Method B were used as counter ions. In order to determine optimum conditions for the reactions, buffers at different pH values and the amounts of the reagents were investigated. For Method A and Method B respectively, maximum absorbances were achieved at pH 3 and 4 using phthalate buffer, and 10 and 6 fold excess of the reagent were sufficient for maximum yield of the reactions. To extract the ion pairs, chloroform was found the most suitable among the solvents investigated and one single extraction was sufficient for satisfactory results. In chloroform the ion pairs remain stable up to 24 hours observed when kept at room temperature in the dark. Application of Job's continuous difference method revealed that in both ion pairs mol ratio of maprotiline hydrochloride/dye is 1:1. In the developed methods, aliquots of the standard solution were mixed with phthalate buffer (pH 3 for BPB and pH 4 for BCP) and the reagent solution (BPB in water and BCP in alcohol/water mixture). The ion pairs formed were extracted with CHCI3. Absorbances of the yellow coloured CHCI3 extracts were read at 41 1 and 409 nm respectively for Method A and Method B against a reagent blank prepared similarly. Under these conditions, linearity for concentration of maprotiline was found between 2-12 Lig ml"1 for both methods. Regression equations of calibration curves are calculated as A= 0.00728 c - 0.007 (r = 0.9998) for Method A and A= 0.00756 c + 0.009 (r - 0.9999) for Method B. The developed methods were applied to the determination of maprotiline in ^ ?I ' tablets. The results obtained with both methods were compared those of obtained by the? official HPLC method described in USP XXIII by means of t- and F- tests confidence level there is no significant difference in terms of averages and sta deviations. 47In conclusion, at the developed new spectrophotometric methods are simple, rapid, sensitive and economic, they can be recommended in routine analysis of maprotiline hydrochloride. 48