Türk toplumunda total diz protezi uygulanan hastaların beklentilerinin incelenmesi
Patient expectations that applied total knee arthroplasty in Turkish people
- Tez No: 350150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇTotal Diz Protezinde (TDP) birincil amaç ağrının giderilmesi işlev gören bir diz eklemi elde edilmesidir. Bununla birlikte son protez tasarımları diz fleksiyonunu artırmaya yönelik değişiklikleri içermektedir. Bu konudaki savlar doğu toplumunda yaşam tarzı, kültür ve beklentiler açısından aşırı diz fleksiyonunun gerekliliğini belirtmektedir. Bu çalışmanın amacı Türk toplumunda TDP uygulama endikasyonu olan hastaların beklentilerinin tespiti ve değerlendirilmesidir.GEREÇ VE YÖNTEMÇalışmaya primer çimentolu TDP'li hastalardan en az 6. ayını doldurmuş olan yaş ortalaması 66.2±8.3 olan 18'i erkek, 113'ü kadın olmak üzere toplam 131 hasta alındı. Tüm hastalar aynı cerrah tarafından aynı implantlar kullanılarak ameliyat edildi. Hastalar Hospital for Special Surgery (HSS) diz skalası, total diz protezi klinik değerlendirme soru anketi ve 15 sorudan oluşan beklenti anketi ile değerlendirildiler.BULGULARHastaların ortalama HSS sağ diz skoru 89.2±10.5, ortalama HSS sol diz skoru 89.6± 9.4'tür. Hastaların ameliyattan en fazla beklentileri; ağrının azalması (% 99.2), yürümenin geliştirilmesi (% 96.2) iken en az beklentileri ise psikolojik iyilik halinin gelişmesi (% 77.1) ve başkalarıyla iletişim kurma yeteneğinin gelişmesi (% 64.9) olmuştur. Beklentiler eğitim düzeyi, gelir düzeyi, çalışma durumu ve Charnley sınıflamasından etkilenmemekteydi.SONUÇLARBizim çalışmamızda Türk toplumunun beklentilerini belirlemeye çalıştık sonuçlar ilginçti örneğin Doğu toplumlarında olduğu gibi bizde de çömelme veya diz üstünde oturabilme yeteneğinin gelişmesini en önemli beklentiler arasında beklerken bu beklentiler 7-8. sıralarda çıktı. En önemli beklentiler ağrının giderilmesi ve fonksiyonların (yürüme, sandalyeye oturup-kalkma, merdiven inip-çıkma) restorasyonları idi.
Özet (Çeviri)
PURPOSEThe aim of this study is to search the relationship between total knee arthroplasty (TKA) applications and patients expectations in Turkish people.MATERIAL and METHOD131 patients (18 male, 113 female; mean age: 66.2±8.3 years) who underwent primer TKA and completed minimum 6 months were assessed. Patients? knee functions were assessed with ?Hospital for Special Surgery (HSS) knee scoring system, their expectations from TKA were assessed with patient expectation quastionnaire and clinical assesment questionnaire.RESULTSThe mean score of patients HSS knee score for right knee is 89.2±10.5 point , for left knee is 89.6± 9.4 point. Patients expectations from TKA at the furthest are; relieve pain (% 99.2), improve ability to go up stairs and down stairs (% 93.1), improve ability to walk (% 96.2). Patients expectations from TKA at the least are; to participate in recreational activities (% 42.0), to improve psychological well-being (% 22.9), to be able to sleep regularly (% 38.2). These expectations are not affected from educational statues, ecomomical statues, working statues and Charnley Classification.CONCLUSIONTotal knee arthroplasty is a cost-effective way of relieving pain and function. In our study confirm these results. Postoperative expectations and abilities are different for a variety of patients, and achieving these postoperative goals is multifactorial and contribute greatly to the overall clinical outcome and satisfaction after TKA. We can improve patients functional levels with TKA applications. Also with this, assessing expectations can be helpful during prothesis designs, surgery modifications and deciding the aim of rehabilitation programme. In our study we tried to assess expectations of Turkish people with TKA. The results are interesting for example; as in Asian and Eastern people in our culture we expected that improve ability to kneel and to squat or to sit on knees to be the furthest expectations. But reversely sitting on knees is at 8. line.