Teachers' satisfaction levels and motivation to use online professional development platform
Öğretmenlerin çevrimiçi bir profesyonel gelişim platformunu kullanma motivasyonu ve memnuniyet seviyeleri
  1. Tez No: 814731
  2. Yazar: DİLA SÜZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevirimiçi bir profesyonel gelişim programına katılan öğretmenlerin memnuniyet düzeylerini incelemektir. Ayrıca, çevirimiçi profesyonel gelişim programlarına katılım motivasyonunun altı alt alanı olan kişisel ilgi, mesleki yükselme, dışsal beklentiler, pratik gelişim, sosyal iletişim ve sosyal uyarılma açısından nedenlerini araştırmayı hedeflemektedir. Ayrıca, çalışma öğretmenlerin memnuniyet düzeyleri ve motivasyon faktörlerinin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve öğretim deneyimi yıllarına göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektedir. Araştırma, çevirimiçi bir profesyonel gelişim platformu olan TeacherX üzerinde gerçekleştirilmiştir. Nicel bir araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler Web Tabanlı Mesleki Gelişim (WTMG) Ölçeği ve Hizmet içi Eğitim Teknolojileri Programı Memnuniyet Ölçeği (HEPMO) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya 172 Türk K-12 öğretmeni katılmıştır. Bulgular, katılımcıların platform ve içeriğiyle ilgili genel memnuniyet düzeyinin yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, mesleki yükselme ve pratik gelişim alt alanları, öğretmenleri platformu kullanmaya teşvik eden en etkili faktörler olarak algılanmıştır. Son olarak, katılımcılar arasında memnuniyet düzeyi ile web tabanlı profesyonel gelişim motivasyonu arasında pozitif ilişkiler gözlemlenmiş olup, daha yüksek memnuniyet düzeyinin artan motivasyonla ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the satisfaction levels of teachers who participated in an online professional development program. Additionally, it seeks to explore the motivational factors behind their participation in online professional development programs, focusing on six subdomains: personal interest, occupational promotion, external expectations, practical enhancement, social contact, and social stimulation. Furthermore, the study examines whether teachers' satisfaction levels and motivational factors vary based on age, gender, education level, and years of teaching experience. The research was conducted on TeacherX, an online professional development platform. A quantitative research methodology was employed, and data were collected using the Motivation Towards Online Professional Development Scale (MWPD) and the In-service Education Technology Program Satisfaction Scale. The study included a sample of 172 Turkish K-12 teachers. The findings indicate that the participants exhibited a high level of overall satisfaction with the platform and its content. Moreover, the subdomains of occupational promotion and practical enhancement were identified as the most influential factors motivating teachers to utilize the platform. Additionally, positive correlations were observed between participants' satisfaction levels and their motivation toward online professional development, suggesting that higher satisfaction levels are associated with increased motivation.