Hava kargo taşımacılığının Türkiye ekonomisindeki yeri
- Tez No: 124600
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HAVA KARGO TAŞIMACILIĞININ TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ YERİ Ayfer DOĞAN iktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül, 2003 Danışman: Prof.Dr.Rıdvan KARLUK Türkiye'de Havayolu Kargo işletmesi uygulamalarının gelişimi kısa bir geçmişe sahiptir. Buna rağmen bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı 50 ye yaklaşırken, bu alanda nitelikli bir hizmet anlayışı benimsenmeye çalışılmaktadır. Öte taraftan sektörün sorunları ile ilgili her geçen gün yeni öneriler getirilmekte ve hayata geçirilmektedir. Hava yolu kargo taşımacılığının gelişimine paralel olarak istihdam edilen personel sayısı ve niteliğinde de gözle görülür bir artış gözlenmektedir. Kalite anlayışındaki bu artış sektörü muadili firmalara karşı pahalı hale getirse de, ileriki yıllarda hız ve zaman tasarrufu nedeniyle bu sektörün gelişimi ulusal ekonomi için hayati önem taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The improvement of air line implementaions in Turkey has a short history. Whwreas the number of company working in this sector is about 50 and the sence for qulity service in this area is tried to adopt. Neverheles, new suggestion about the sector's problem is brought to egenda and made real day by day. An increasing in personel quntitiy and quality has been seen parallely with the airfreight cargo transport. Only if that increment make the transportation expensive, innovation of this sector for the country's economy is going to be beneficial because of gaining the time and speed in the near future.