İstanbul'daki beş yıldızlı otel restoranlarının rekabet stratejilerinin belirlenmesine yönelik bir uygulama
An Application for the determination of competitive strategies of 5 star hotel restaurants in İstanbul
- Tez No: 124619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR DENİZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU İSTANBUL'DAKİ BEŞ YILDIZLI OTEL RESTORANLARININ REKABET STRATEJİLERİNİN BELİRLENMESİNE YÖNELİK BİR UYGULAMA Sibel GÜLER Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Doç. Dr. Dündar DENİZER Yiyecek ve içecek işletmelerinin içinde bulunduğu rekabet ortamı, işletmelerin kendilerini ve pazardaki rakiplerini doğru bir biçimde analiz etmelerini ve faaliyette bulundukları pazar yapısının incelenmesini gerektirmektedir. Bu da, müşteri istek ve beklentilerini karşılamaya yönelik“müşteri odaklı”bir yönetim sistemini benimsemelerine neden olmaktadır. Bu bağlamda yapılan literatür çalışması sonucunda hazırlanmış olan anket sorularıyla, otel restoranlarının kullandıkları rekabet stratejileri belirlenmeye çalışılmış, elde edilen bilgiler ışığında restoran yöneticilerine yol gösterecek çözüm ve öneriler getirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, otel restoranlarının yaşanan yoğun rekabet ortamında başarılı olmak için rekabet stratejilerini kendi işletme konseptlerine uygun bir biçimde hazırladıkları ve uyguladıkları görülmektedir. Ancak yiyecek ve içecek trendlerinde meydan gelen gelişmeler karşısında otel restoranlarının yapılan nedeniyle çok fazla değişikliklere yönetemedikleri görülmektedir. Bunun en önemli nedenleri arasında, otel restoranlarının otel işletmeleri içinde faaliyette bulunmaları, otel konseptini bozacak, otel müşterilerim rahatsız edecek davranışlardan kaçınmaları ve yapılacak değişikliklerin otel işletmesine maliyet açısından yük getirmesi sayılabilir. Bunun yanında, niteliksiz personel sorununun çözülememesi, AB standartlarına uyum sağlama konusunda yaşanan problemler gibi nedenlerden dolayı otel restoranlarının rekabet stratejilerini uygularken problem yaşadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT“AN APPLICATION FOR THE DETERMINATION OF COMPETITIVE STRATEGIES OF 5 STAR HOTEL RESTAURANTS IN ISTANBUL”Department of Tourism and Hotel Management Institute of Social Sciences, Anadolu University, September 2003 Advisor: Assoc. Prof. Dündar DENİZER The competitive environment of the food and beverage enterprises necessitates to analyse the enterprise it self and the competitors in the marketplace in a correct way and to investigate the market structure. This necessity causes to adopt a“customer oriented”management system in order to meet the customer needs and expectations, hi this context, by the survey questions prepared as a result of the literature study, the hotel restaurants competitive strategies were tried to determine and the information gathered was used to make some solution advices to guide the restaurant managers. Results of the survey show that to be successful in the intensive competitive environment of hotel restaurants, they are preparing and applying their competitive strategies according to their own concepts. However, against the development in the food and beverage trends, because of their structures, hotel restaurants can not incline to make large changes. The most important reasons are; hotel restaurants are functioning in hotel enterprises, they are keeping away form the actions disturbing consumers or damaging the hotel image and the hotel enterprises suffer from the costs of this changes. In addition to this, unqualified staff problem can not be solved, there are crucial problems in adaptation to European Union standards and because of the reasons like these, hotel rastaurants meet some problems while applying their competitive strategies.